Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Aģes dižozols startēs konkursā Eiropas gada koks

Aģes dižozols startēs konkursā Eiropas gada koks

Šogad pirmo reizi Latvijā tika organizēts konkurss Eiropas Gada koks Latvijā, kur balsojumā visaugstāk tika novērtēts Aģes dižozols. Konkursa organizatori – Latvijas Meža īpašnieku biedrība un Latvijas Mežu sertifikācijas padome stāstu par Aģes dižozolu pieteiks starptautiskajam konkursam “Eiropas Gada koks”.

Aģes dižozols (Aḑā sūrtäm) no Vidzemes, Limbažu novada, Vidrižu pagasta ar savu stāstu ir kļuvis par Eiropas gada koku 2021 Latvijā. Otro vietu šajā konkursā ieguva Šarlotes dižozols no Vecpils pagasta Kurzemē, bet trešajā vietā ierindojās Senču ozols no Garozas Zemgalē. Konkursam tika pieteikti 10 koki un to stāsti un par tiem varēja nobalsot ikviens. 

Apbalvošanas ceremonijā 19.novembrī pie Aģes dižozola ar nelielu talku tika godināts pats ozols un izteikta pateicība kustības „Spēkozols“ aizsācējam Ivaram Šmitam par stāsta iesūtīšanu. „Šo ozolu atklāja mans tēvs Kārlis Šmits, kad Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā, kad viņš bija ganu zēns. Tad, kad mēs 90to gadu sākumā atguvām savu dzimtas īpašumu „Medņi“, viņš atklāja, ka ozols ir brangi izaudzis un arī ieaudzis krūmos. Pēdējos 15-20 gadus koks,  līdzīgi kā mūsu valsts ir atvēries pasaulei un nes savu stāstu tālāk,“ tā Ivars Šmits.

Turpmāk ozola viesi varēs baudīt skatu uz ozolu un Aģes upi, sēžot uz soliņa. Tāpat „Spēkozolu birzī“ tika iestādīts jauns ozola dižstāds. Šīs balvas bija sarūpējuši konkursa „Eiropas gada koks Latvijā 2021“ organizatori Latvijas Meža sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība. 

Kā norāda Latvijas Mežu sertifikācijas padomes preikšsēdētājs Māris Liopa: „Latvijā ir ļoti daudz skaistu koku ar stāstiem. Katram latvietim koks ir svarīgs un pie katras mājas ir sastādīti koki, tāpēc izlēmām, ka ir jāpiedalās, lai par latviešu dižkoku kultūru uzzina arī ārpus Latvijas.“ Viņu papildina Latvijas Meža īpašnieku biedības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: „Latvieši ļoti ciena ozolus – ne par velti lauka vidū ir atstāti ozoli, tas attēlots arī uz pieclatneka. Ozoli ir mūsu vēstures liecību glabātāji. Ja mēs kopjam savu vēsturi, mēs kļūstam spēcīgāki.“

Jau nākamā gada februārī Aģes dižozols ar savu stāstu piedalīsies konkursa „Eiropas gada koks“ starptautiskajā balsojumā. Tas, cik labi mūsu Aģes dižozola stāstam tur klāsies, atkarīgs no tā, cik aktīvi paši balsosim. Apbalvošanas ceremonija norisināsies martā/aprīlī Briselē. 

Konkurss Eiropas Gada koks citās Eiropas valstīs notiek no 2002. gada, to rīko ar mežu, zemi, vidi un vēsturi saistītās organizācijas. Konkursa mērķis ir izcelt vecos kokus kā nozīmīgu dabas un kultūras mantojuma daļu, kas ir pelnījusi rūpes un aizsardzību. Atšķirībā no citiem līdzīgiem konkursiem, Eiropas Gada koka konkurss nefokusējas uz koka skaistumu vai vecumu, bet gan uz koka stāstu un tā saistību ar cilvēkiem. Konkursā tiek meklēti koki, kas ir kļuvuši par daļu no kopienas. 

Vairāk informāciju mekējiet mājas lapā www.eiropasgadakoks.lv un www.treeoftheyear.org

Skaties vairāk LTV1 sižetā:

Seko līdzi konkursa aktivitātēm un nākamā gada sākumā atbalsti mūsu dižozola stāstu eiropas balsojumā. 

Attēls
Aģes dižozola talka