Meža nozares pārstāvji aizvadījuši vienu no svarīgākajiem nozares pasākumiem - gada balvu "Zelta čiekurs" pasniegšanu. Pasākuma laikā tika paziņots konkursa "Sakoptākais mežs" laureāts - galveno balvu un praktiski pielietojamu motorinstrumentu jaunaudžu kopšanai, saņēma saimniecības "Druvas" īpašnieks Aivars Vanags no Viļakas novada.
Tāpat tika apbalvoti saimniecības "Bērzkalni" īpašniece Ilga Sedliņa no Kuldīgas novada un saimniecības "Aizvēji" īpašnieks Staņislavs Salmanis no Limbažu novada.
Aivars Vanags apsaimnieko vairāk nekā 33,6 hektārus zemes. Savā meža īpašumā viņš aizraujas ar dažādu skujkoku un lapkoku audzēšanu. Saimnieks savā īpašumā nebaidās audzēt dažāda veida egles, tāpēc tur apskatāmas egļu šķirnes, ko iespējams nevar redzēt citviet. Sava meža kopšanā Aivars izmanto vairāk nekā 30 gadus ilgo pieredzi mežu apsaimniekošanā un dažādus zinātniskos pētījumus. Saimnieks ir pierādījis, ka retāka meža veidošana un mazāka skaita koku stādīšana rada pamatu produktīvākas audzes augšanai. Savukārt saimnieka galvenais dzinulis turpināt darboties mežniecības nozarē ir dažādība meža apsaimniekošanā. Arī atkārtoti veicot vienus un tos pašus darbus, iespējams sasniegt citu rezultātu. Jau pēc nedēļas, apskatot vienu un to pašu vietu, saimnieks redz, kas ir mainījies, kā koki aug vai ko vēl nepieciešams izdarīt.
Galvenajai balvai konkursā "Sakoptākais mežs" bija nominēti arī saimniecības "Bērzkalni" īpašniece Ilga Sedliņa no Kuldīgas novada un saimniecības "Aizvēji" īpašnieks Staņislavs Salmanis no Limbažu novada, kas saņēma dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla iegādei.
""Zelta čiekurs" ceremonija ir brīdis, kad varam pateikt paldies ikvienam saimniekam, kurš ikdienā strādā, lai koptu savu mežu, praksē ieviestu ilgtspējīgu saimniekošanu un rūpētos, lai zināšanas par mežu tiktu nodotas no paaudzes paaudzē. Atskatoties uz gadā paveikto, satiktajiem meža īpašniekiem, kā arī konkursa dalībniekiem, varu teikt, ka mums ir ļoti daudzi saimnieki, kuru paveiktais darbs var kalpot par piemēru citiem un arī sabiedrībai parādīt to, kādi pūliņi tiek ieguldīti mežu apsaimniekošanā. Ikviens, kurš savu dzīvi saistījis ar mežu, zina, ka tas ir grūts darbs, tāpēc svarīgi to novērtēt. Sakām lielu paldies ikvienam, kurš šogad pieteicās konkursā, lai dalītos savā pieredzē un sniegtu piemēru tiem, kas vēl tikai sāk strādāt mežsaimniecībā," norāda Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.
Šogad konkursā tika saņemti 17 pieteikumi no Ozolnieku, Viļakas, Aizputes, Limbažu, Rēzeknes, Madonas, Baldones, Kuldīgas, Tukuma, Vecumnieku, Vecpiebalgas, Smiltenes, Ērgļu un Alūksnes novadiem. No tiem otrajai kārtai tika izvēlēti seši meža īpašumi, kurus žūrijas locekļi devās vērtēt klātienē.
Konkursanti tika vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā. Tāpat tika lūgtas arī vietējās pašvaldības atsauksmes par konkrēto meža īpašumu.
Konkursa žūriju pārstāv LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, Meža departamenta meža stratēģijas un politikas nodaļas vietniece Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, LTV raidījuma „Savai zemītei" veidotāja Daina Bruņiniece, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS „Latvijas valsts meži" pārstāvis Tomass Kotovičs, kardiologs Andrejs Ērglis un biologs, pētnieks Māris Olte.
Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība. Konkursa informatīvais sadarbības partneris ir portāls La.lv.