Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Atmežošanas regulas ieviešana un StanForD2010 meža mašīnu standarts efektīvākai, klimatneitrālākai un taisnīgākai mežsaimniecībai Latvijā

Atmežošanas regulas ieviešana un StanForD2010 meža mašīnu standarts efektīvākai, klimatneitrālākai un taisnīgākai mežsaimniecībai Latvijā

Projekta mērķis - mežsaimniecības efektivitātes palielināšana un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana visiem iesaistītajiem tirgus dalībniekiem – meža īpašniekiem, kokmateriālu pircējiem un pakalpojumu sniedzējiem ar kokmateriālu mežsaimnieciskās ražošanas mašīnu datu aprites platformas abpusējās komunikācijas moduļa izveidi EURD regulas ieviešanai un meža nozares resursu plūsmas pārvaldības Latvijā inovācija ar informācijas un komunikāciju tehnoloģijām izmantojot StanFordD2010 standartu.

Meža nozarē ir izaicinājumi, kurus nozares dalībnieki var risināt vien sadarbojoties. Mēs šodien atpaliekam no meža lielvalstīm kokmateriālu plūsmas datu apritē, tai skaitā uzmērīšanas un uzskaites efektīvā organizēšanā. Iesāktais apjomīgais darbs pie datu aprites loģistikā un uzmērīšanā pie koksnes pircēja ir jāturpina, iesaistot šajā procesā arī mežizstrādi. Ir nepieciešams izstrādāt lietotni, kas nākotnē nodrošinās automātisku abpusēju komunikāciju ar platformu StanForD2010 failu nosūtīšanai un saņemšanai, kā arī izstrādāt kokmateriālu plūsmas atbalsta sistēmas papildinājumus, lai šos failus korekti saņemtu un nodotu darījumā iesaistītajām pusēm. Tas radīs papildus prasības mežizstrādes datu precizitātei. Tāpēc projektā paredzēts izstrādāt meža mašīnu precizitātes vadības standartu, kura ieviešana padarīs šos datus izmantojamākus, digitalizējot kokmateriālu plūsmas biznesa procesus. EUDR ieviešana ir saistīta ar milzīga apjoma manuāli izveidotu datu ievākšanau un glabāšanu tirgus dalībniekiem ievērojamu laiku – 5 gadus. Visas kokmateriālu plūsmas digitalizācija ļauj palielināt biznesa uzticamību un efektivitāti, samazinot regulas ieviešanas un ar uzraudzību saistīto administratīvo slogu. Projekta iesniedzēju galvenā vēlme ir paātrināt informācijas apriti un uzlabot datu kvalitāti, kas savukārt dotu iespēju operatīvāk novadīt informāciju par ražošanā nepieciešamajiem sortimentiem no kokapstrādes uzņēmuma līdz konkrētai mežistrādes tehnikas vienībai. Palielinoties datu apmaiņas ātrumam un kvalitātei, palielināsies arī kopējā uzskaites procesa efektivitāte. Projekta īstenošanai ir izveidota EIP darba grupa, kas apvieno 5 partnerus, nodrošinot visu iesaistīto pušu interešu pārstāvību - konsultantus, mežsaimniekus, NVO pārstāvjus un pētniekus. Šī projekta ieviešana būs inovācija visā Baltijas reģionā, kas ļaus Latvijas meža nozarei datu aprites ziņā pietuvoties vadošo pasaules meža nozares valstu līmenim.

Vadošais partneris: SIA “Latvijas Kokmateriālu uzmērīšanas un uzskaites vadība”

Projekta sadarbības partneri: Latvijas Meža īpašnieku biedrība, SIA “SCA Latvijas Meži”, SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts”, SIA “Koksnes plūsmas datu centrs”.

Projekta kopējais finansējums: 298 864,15 EUR, no kuriem 221 159,48 EUR publiskais finansējums. 

Projekta Nr. 24-00-C0LA1601-000037.

Projekta īstenošanas periods: 01.08.2024. - 31.12.2026

Attēls
ES