Atskats par 2020. gadu

Atskats par 2020. gadu

Pieteikšanās

Konkursam "Sakoptākais mežs 2020" meža īpašnieki 2020. gadā varēja pieteikties laika posmā no 15.05.2020 līdz 15.07.2020, reģistrējot savu pieteikumu gan elektroniski (Google veidlapas vai e-pastā konkurss@mezaipasnieki.lv) gan rakstiski (sūtot vēstuli papīra formātā). Pieteikšanās notika saskaņā ar Konkursa nolikumu. Meža īpašnieki tika sasniegti caur dažādiem informācijas kanāliem, piemēram, presi, radio, sociālajiem tīkliem, afišām pašvaldībās un Valsts meža dienestā. 

Pieteikšanās rezultāti

Noslēdzoties konkursa „Sakoptākais mežs" pieteikšanās posmam, konkursa organizatori 2020. gadā saņēma 15 pieteikumus par sakoptiem meža īpašumiem visā Latvijā. Pietiekumi saņemti no Kurzemes, Zemgales un Vidzemes. 

Kopumā 15 pieteikumi saņemti no Vecpiebalgas, Madonas, Aizputes, Limbažu, Ozolnieku, Tukuma, Jelgavas, Kuldīgas, Talsu, Engures, Kocēnu, Kokneses un Alūksnes novadiem.

Līdz 24. jūlijam norisinājās konkursa pieteikumu atlases pirmā kārta, kurā žūrijas locekļi vērtēja pieteikumos norādīto informāciju un izvirzīja dalībniekus otrajai kārtai.

Konkursanti tika vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā.

Konkursa balvu fondā 2020. gadā bija praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla ieguvei, kas tika sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvai „Zelta čiekurs" nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu". Jāpiemin, ka otrās vietas ieguvējs papildus tika arī pie piemiņas veltes no Latvijas Lauksaimniecības universitātes, savukārt, trešās vietas ieguvējs saņēma specpalvu no Makita Oy. 

Konkursa nolikums un papildu informācija par vērtēšanas kritērijiem pieejama ŠEIT

Pirmā kārta, atlase:

Latvijas Meža īpašnieku biedrības organizētā konkursa „Sakoptākais mežs" žūrija, izvērtējot visus konkursam iesniegtos pieteikumus, ir izvirzījusi septiņus meža īpašumus, kas turpinās cīņu par „Sakoptākā meža" titulu. Otrās kārtas ietvaros žūrijas locekļi dosies pie mežu īpašniekiem un vērtēs izvirzītos mežus klātienē. Pirmais žūrijas izbraukums - 6. augustā.

Konkursa „Sakoptākais mežs" otrajai kārtai izvēlēti šādi meža īpašumi:

  1. „Auziņas 1" Limbažu novadā,
  2. „Tumši" Kocēnu novadā,
  3. „Rešņi" Tukuma novadā,
  4. „Ozolkalni" Talsu novadā,
  5. "Šķiliņi" Kuldīgas novadā,
  6. „Vecpiņņi" Jelgavas novadā
  7. „Jaunpriedāji"  Ozolnieku novadā.

Kopā 2020.gadā tika saņemti 15 pieteikumi par sakoptiem meža īpašumiem visā Latvijā.

"Visi šogad pieteiktie īpašumi ir uzmanības cienīgi, tāpēc rūpīgi nācās izvērtēt katru no tiem, lai atlasītu pašus labākos. Mums ir patiess prieks par to, ka konkursam bija tik daudz pieteikumu, tāpēc gribam pateikties visiem, kas pieteicās. Arī tiem, kas šoreiz netika nākamajā kārtā," norāda Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Konkursanti tika vērtēti, analizējot meža īpašnieku ieguldījumu produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, pievēršot uzmanību atjaunošanai, mežizstrādei, kopšanai, meža infrastruktūrai, ainavas elementu plānošanai, zinātniski pamatotu metožu izmantošanai ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā.

Konkursa otrajā kārtā žūrijas locekļi dosies trijos izbraukumos – 6., 13. un 20. augustā, lai apskatītu un novērtētu konkursa dalībnieku meža īpašumus klātienē. Pēc apskates žūrija noteiks, kurš no īpašumiem ir pelnījis "Sakoptākā meža" titulu.

Mediju pārstāvji tika aicināti pievienoties žūrijas izbraukumos, klātienē iepazīstoties ar mežu īpašniekiem, konkursa organizētājiem, kā arī žūrijas pārstāvjiem. Pirmais izbraukums notika 6. augustā. Izbraukuma laikā tika apskatīti šādi meža īpašumi: „Jaunpriedāji" Ozolnieku novadā, "Vecpiņņi" Jelgavas novadā un „Rešņi" Tukuma novadā.

Izbraukumos tika organizēts kopīgs transports no Rīgas. Izbraukšana tika plānota plkst. 08.00 no Skaistkalnes ielas 1, Rīgā.

13.augustā žūrija devās uz „Ozolkalniem" Talsu novadā un „Šķiliņiem" Kuldīgas novadā. Savukārt 20.augustā apciemoja „Tumši" īpašnieku Kocēnu novadā un „Auziņas 1" īpašnieku Limbažu novadā.  Izbraukšana notika plkst. 08.00 no Skaistkalnes ielas 1, Rīgas.

Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība, informatīvais sadarbības partneris ir portāls Laukos.lv.

Otrā kārta, izbraukumi