Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Briselē notiek spraigas diskusijas par koksnes izmantošanu enerģētikā

Briselē notiek spraigas diskusijas par koksnes izmantošanu enerģētikā

Šī gada beigās Eiropas Komisija plāno publicēt ziņojumu par ilgtspējīgu bioenerģijas politiku pēc 2020 gada. Bioenerģijas politikas izveide ir viena no Eiropas Savienības enerģētikas savienības sastāvdaļām, kuras mērķis ir samazināt enerģētikas nozares ietekmi uz vidi, laikā, kad pieprasījums pēc enerģijas tikai pieaug.

Šajā rudenī jau notikuši vairāki semināri un konferences, lai diskutētu par biomasas izmantošanu enerģētikā un to ietekmi, kā arī  nolīgumu par uzlabotu un standartizētu zemes izmantojumu, izmaiņām zemes izmantojumā un mežsaimniecību (LULUCF), vēlreiz apliecinot šo jautājumu sarežģītību un daudzšķautņainību.

27. septembrī Somijas dabas resursu institūts (LUKE) kopā ar somu meža kompāniju Sveaskog un Somijas Lauksaimniecības universitāti (SLU) organizēja izglītojošu konferenci par ilgtspējīgas mežsaimniecības lomu bioekonomikā. Tajā tika skaidroti oglekļa dioksīda emisiju rašanās cēloņi un samazināšanas iespējas, uzsverot, ka aktīva meža apsaimniekošana netraucē samazināt emisijas atmosfērā. Tāpat tika analizēta meža koksnes atlieku izmantošanas iespējas un potenciāli enerģijai un meža ekosistēmas pakalpojumu daudzveidību apsaimniekotos mežos.

28. septembrī Eiropas Parlamenta locekle Elisabeth Köstinger organizēja ETP grupas pasākumu, kurā diskutēja par atjaunojamās enerģijas nozīmi. Austrijas vides, lauksaimniecības un mežsaimniecības ministrs Andrä Rupprechter iepazīstināja ar Austrijas pieredzi atjaunojamo enerģijas resursu izmantošanā, norādot, ka: „ogles bija 18. gadsimta enerģija, 20. gadsimtu iezīmēja atomenerģija, bet nākotnes enerģija ir bioenerģija". Diskusijās tika norādīts, ka bioenerģijas attīstību kavē zemā fosīlās enerģijas cena un fosīlo enerģijas resursu ieguves subsidēšana.

6. oktobrī notika konference par bioenerģētikas politikas izveides ietekmi un Inteliģentās Enerģijas Eiropai programmas rezultātiem. Šīs programmas ietvaros tika īstenoti 47 projekti, tostarp arī Latvijā. No visiem projektiem 18 ir saistīti ar meža biomasas izmantošanu, uzsverot, ka attīstot jaunas tehnoloģijas ir iespējams efektīvi ražot enerģiju arī no koksnes atliekām. Pilns ziņojums par programmu tiks publicēts tuvāko mēnešu laikā. Paneļdiskusijā par Eiropas Savienības bioenerģijas politikas attīstību piedalījās pārstāvji no vides (DG ENV), enerģētikas (DG ENER), iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un MVU (DG GROW), pētniecības un inovāciju (DG RTD), lauksaimniecības un laiku attīstības (DG AGRI) ģenerāldirektorātiem. Savā runā katrs pārstāvis iepazīstināja ar savu pozīciju bioenerģētikas jautājumā, atzīmējot sektora ietekmi uz jaunu darbavietu izveidošanu un lauku reģionu izaugsmi, neatkarīgas enerģētikas politikas attīstību Eiropas Savienībā un vides daudzveidību.

DG ENV pārstāve Viviana Andre savos izteikumos norādīja , ka: „meža koksnes atlieku izmantošana un meža apsaimniekošanas intensitātes pieaugums radīs negatīvu ietekmi uz dabas daudzveidību". Tika uzsvēra ilgtspējīgas bioenerģijas jautājuma sakārtošanas nozīme, lai nākotnē koksnes atlieku izmantošana siltuma ieguvei varētu būt konkurētspējīgs enerģijas avots Eiropas Savienības tirgū, neradot papildus slodzi dabas daudzveidībai.

Vairāk par un Inteliģentās Enerģijas Eiropai programmu: https://ec.europa.eu/energy/intelligent/

Konferencēs piedalījās un informāciju sagatavoja Laura Ķēniņa (praktikante CEPF).