Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Desmit fakti par mehanizēto mežizstrādi

Desmit fakti par mehanizēto mežizstrādi

Sabiedrībā pastāv dažādi uzskati par mežizstrādes mehanizāciju, turklāt, daudzi no tiem - negatīvi. Tomēr - realitātē šīs lietas ir pozitīvākas kā sabiedrība tās redz.

 

Ponse

Jauna harvestera cena ir apmēram EUR 500 000. Tomēr, lai veiktu pilnu mežizstrādi, būs nepieciešams arī mežizvedēja traktors, kurš parasti pat spēj apkalpot divus harvesterus. Jauna mežizvedēja cena ir apmēram EUR 300 000. Attēlā redzams Ponsse Scorpion harvesters. Autors: Ponsse

 

Viens no visizplatītākajiem mītiem ir tas, ka mežizstrādes mašīnas jeb "harvesteri" ir ļoti smagi.  Īstenībā, harvesteri ir viegli, jo svarīgākais no rādītājiem ir nevis to masa, bet gan riteņu izraisītais spiediens uz augsni, kas patiesībā ir tik pat liels kā cilvēka pēdas radītais nospiedums augsnē. Turpretī, tieši meža izvedējtraktori ir tie, kas bieži vien sver vairāk, bet, par laimi, šeit var līdzēt ar harvestera palīdzību. Par cik harvestera operatoram ir iespēja izvēlēties vietu, kur tas veiks koka atzarošanu, to iespējams veikt arī uz pievešanas-izvešanas ceļa. Atstājot zarus uz izvešanas  ceļiem, reljefs un augsne tiek pasargāta no izvedējtraktoru ietekmes.

Rezultātā - harvesteri pasargā zemsedzi, un, pateicoties to vieglumam, maz tiek ietekmēta augsne.


Harvesteri aizsargā dabas vērtības

Mūsdienu harvesteri nepārtraukti komunicē ar informācijas tīkliem. Pirms darba uzsākšanas, mašīnas, izmantojot mobilās telekomunikācijas, saņem detalizētu informāciju no meža nozares uzņēmuma, kas ir iegādājies kokmateriālus no konkrētās izstrādes vietas.

Instrukcijās ir iekļauta ģeogrāfiskā informācija par mežizstrādes vietas un saudzējamo dabas vērtību robežām. Operatoram harvesterā esošajā datorā ir iespēja pārbaudīt iepriekšminēto informāciju digitālas kartes formā, tāpat kartē var būt attēlots darba uzdevums un pieviešanas-izvešanas ceļi.

Harvestera atrašanās vieta kartē tiek norādīta izmantojot GPS uztvērēju. Harvesters ar skaņas signālo ziņo par tuvošanos saudzējamajām dabas vērtībām un/vai mežizstrādes vietas robežām.

Salīdzinājumā ar manuālo mežistrādi (rokas motorinstrumenti), harvestera operatoram, īpaši ziemā, bieza sniega segas apstākļos, ir daudz vienkāršāk noteikt saudzējamās dabas vērtības. No cita viedokļa raugoties, Somijā dabas vērtību saudzēšana jāievēro pat tad, ja tās nav uzrādītas digitālajā kartē, jo to identificēšana ir operatora atbildība. Jebkurš operators ir apmācīts dabas apsaimniekošanā, kā rezultātā spēj individuāli noteikt arī saudzējamās dabas vērtības.

Pateicoties mežizstrādei un meža apsaimniekošanai, mobilie sakari ir pieejami visur

Ņemot vērā Somijas zemo iedzīvotāju blīvumu un augsto mežainumu, eksistē arī neapdzīvotas teritorijas, kur mobilo telekomunikāciju nodrošinājums nav galēji nepieciešams. Taču, pateicoties mežsaimniecības un modernās mežizstrādes attīstībai, šādas komunikācijas ir nepieciešamas kvalitatīva darba izpildei, kā rezultātā tās ir brīvi pieejamas arī tai sabiedrības daļai, kas pavada laiku mežā rekreācijas vai citos nolūkos.

Operators pirms darbu uzsākšanas saņem informāciju par darījumiem ar koksni, vēlamo mežizstrādes metodi, tāpat arī informāciju par to, vai celmi jāapstrādā ar aizsardzības līdzekli sakņu trupes novēršanai ( ļoti bieži sastopama slimība (sēne), kas uzbrūk egļu audzēm Somijā), tāpat tiek saņemta informācija par drošības prasību ievērošanu kā arī sortimentu specifikācija.

Piemēram, sortimentu garumu nosaka zāģētava, kas ir iegādājusies kokmateriālus. Šādā veidā individuālie pasūtītāji var noteikt savas vajadzības vēl pirms mežizstrādes veikšanas.

Paralēli koku zāģēšanai un atzarošanai, harvesteri spēj iegūt informāciju arī par koku sortimentu tilpumu, kas tiek pārsūtīta meža nozares kompānijai, izmantojot mobilās telekomunikācijas. 
Kompānijai tāpat ir iespējams saņemt reālā laika informāciju par jau sagatavotajiem kokmateriāliem un to tilpumu vērtībām. Ikdienas praksē gan tas netiek pielietots, jo parasti atskaites tiek sūtītas vienu reizi dienā. 

Datortehnoloģiju nodrošinājums harvesterā

Datoram harvestera kabīnē ir izšķiroša nozīme. Piemēram, zāģēšanas vietu sortimentu sagatavošanas procesa laikā rekomendē dators, tomēr  gala lēmumu tomēr nosaka operators, jo dators nespēj noteikt stumbra līkumainību un koksnes bojājumus.

Harvesters ir pārbagāts ar informācijas tehnoloģiju nodrošinājumu - tās ir ne tikai kabīnē, bet arī ārpus tās. Ar to palīdzību un informāciju tīkliem, arī harvesterus, kuri pieder individuālajiem komersantiem, iespējams pieslēgt pie tās kompānijas tīkla, kas iegādājusies cirsmu.

Visas šīs tehnoloģijas strādā kopā. Harvesters iegūst informāciju par saražotā sortimenta daudzumu, kas atrodas pagaidu krautuvēs, savukārt šāda informācija nodrošina optimālu maršrutu plānošanu kokmateriālu nogādāšanai uz pārstrādes vietu - tādā veidā kokvedējs var nokomplektēt pilnu kravu, paņemot nepieciešamo sortimentu no vairākām krautuvēm.

Harvesteri ir efektīvi - mežistrādes procesā viens operators var aizstāt apmēram 20 mežstrādniekus.

Tāpat, lai apkarotu celmu trupi kur tas nepieciešams, iespējams veikt automātisku celmu apstrādi ar speciālu šķidrumu. Aktīvā viela šķidrumā ir vai nu urīnviela vai sēnīte, kas ir Heterobasidion sēnīšu (trupes sēne) dabiskais ienaidnieks.

Harvestera izmantošana kopšanas cirtēs samazina atstāto koku bojājumus, jo šajā gadījumā operators var daudz vieglāk kontrolēt koku krišanas virzienu. Un, salīdzinājumā ar rokas motorinstrumentu izmantošanu, harvesteri var strādāt arī diennakts tumšajā laikā.

Mežizstrāde kļūst par iekštelpu darbu

Harvesters operatoram nodrošina patīkamu darbavietu - vismaz salīdzinājumā ar citām alternatīvām, kādas pastāv. Vēl nesen, mežizstrāde bija smags, fizisks darbs āra apstākļos. Mūsdienās, pateicoties harvesteriem, operators var atrasties siltā un sausā kabīnē, neuztraucoties par zemu temperatūru vai stipru lietu, tāpat, paralēli darbam, klausīties iemīļoto mūziku vai radio programmu. 
Papildus iepriekšminētajam, harvesters, salīdzinājumā ar motorzāģi, ir ļoti kluss.
Ar mobilo telekomunikāciju palīdzību operatori jebkurā brīdī var sazināties ar citiem darbiniekiem, pircējiem, kolēģiem un ģimeni. Dažus harvesterus pat ir iespējams aprīkot mazu virtuvīti, ievietot mikroviļņu krāsni un pat kafijas automātu. 
Mūsdienās mežizstrādes mašīnu speciālistiem tāpat jābūt dažādām profesionālām iemaņām, piemēram, jāprot veikt sīkus remontdarbus uz darbu izpildes vietām, tāpat laicīgi jāveic tehnikas apkopes, kā arī, nepieciešamības gadījumā, jāveic nepieciešamo rezerves daļu pasūtījums.

 

 


Raksta avots: http://www.smy.fi/en/artikkeli/believe-it-or-not-ten-amazing-facts-about-mechanized-timber-harvesting/