Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

ES plāno jaunus administratīvus nosacījumus koksnes tirgus dalībniekiem

ES plāno jaunus administratīvus nosacījumus koksnes tirgus dalībniekiem

Meža īpašnieku biedrība ir nosūtījusi vēstuli Latvijas deputātiem Eiropas Parlamentā ar lūgumu pievērst uzmanību jaunajai regulai, kuras pieņemšanas esošajā redakcijā var būtiski palielināt birokrātiju un ar dokumentu noformēšanu saistītos izdevumus meža īpašniekiem.


Eiropas un tai skaitā arī Latvijas meža īpašnieku vidū arvien vairāk pieaug bažas par apdraudējumu efektīvai un ilgtspējīgai meža apsaimniekošanai, kā tradicionālam saimniekošanas veidam laukos, ko rada dokumenta projektā Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes regulai ar ko nosaka pienākumus tirgus dalībniekiem, kuri laiž tirgū koksni un koksnes izstrādājumus (Poposal for a regulation of the European Parliament and of the Council laying down the obligations of operators who place timber and timber products on the market COD/2008/0198) iekļautie nosacījumi.

 
Latvijas un Eiropas meža īpašnieki apzinās, cik lielu negatīvu ietekmi klimata pārmaiņu sakarā izraisa tropisko lietus mežu nekontrolēta izciršana, jo izcirstajās platībās augsne degradējas un bez cilvēka aktīvas darbības jauns mežs augt vairs nevar. Tropisko lietus mežu izciršanas rezultātā kopējā meža platība pasaulē arvien samazinās. Eiropā un it īpaši Skandināvijas un Baltijas valstīs notiek pilnīgi pretēji procesi, ko nosaka šā reģiona augšņu, klimatiskie apstākļi un vairāku simtu gadu garumā izveidojušās mežsaimnieciskās tradīcijas. Eiropā un Latvijā katru gadu mežu platības arvien palielinās, kas galvenokārt ir izskaidrojams ar lauksaimniecībā neizmantotās zemes apmežošanu. Tā piemēram, pašlaik 50,4% no Latvijas teritorijas sedz meži, kas ir gandrīz par pusi vairāk, nekā bija 1920.gadā. Saskaņā ar FAO datiem, Eiropā katru gadu meža platības pieaug par 0,8 miljoniem hektāru, turpretī Dienvidamerikā katru gadu meža platības samazinās gandrīz par 4 miljoniem hektāru. Ņemot vērā šos apsvērumus, kā arī Eiropas meža audzētāju konkurētspējas palielināšanu, pilnībā atbalstām centienus ierobežot produktu no neilgtspējīgā veidā apsaimniekotiem lietus mežiem nonākšanu Eiropas tirgū. Taču sākotnēji labā iecere mums neizprotamu iemeslu dēļ tiek mēģināta attiecināta arī uz iekšējo Eiropas kokmateriālu
tirgu, tādējādi pastāv bažas, ka tiks radīts milzīgs birokrātiskais slogs un palielināti izdevumi katram meža īpašniekam, kurš vēlas veikt saimniecisko darbību savā mežā.


Meža īpašnieku biedrība ir Eiropas meža īpašnieku konfederācijas biedrs (Confederation of European Forest Owners (CEPF)) un pilnībā atbalsta Eiropas meža īpašnieku jumta organizācijas viedokli šajā jautājumā, kurš izklāstīts  tālākajā tekstā.


Eiropas meža īpašniekus satrauc Eiropas Parlamenta Vides Komitejas apstiprinātais ziņojums par ierosināto regulu par koksnes un koksnes produktu piedāvāšanu tirgū. Priekšlikuma būtība ir samazināt meža platību samazināšanos tropu mežos minimizējot risku pārdot Eiropas tirgū nelikumīgi iegūtu koksni.


17. februārī Eiropas Parlamenta Vides Komitejas apstiprinātais ziņojums, ko sagatavojusi parlamenta deputāte Karolīna Lukas (Caroline Lucas) - ir padarījis regulu vēl ierobežojošāku nekā sākotnēji Komisija ierosināja. Ja tā tiks pieņemta šādā redakcijā, tad nosacījumi attieksies ne tikai uz dalībniekiem, kas koksnes tirgū ienāk pirmo reizi, bet uz pilnīgi visu koksnes piegādes ķēdi. Tādējādi, ziņojums vistiešāk negatīvi ietekmēs Eiropas meža īpašniekus, jo viņi ir tie, kas tirgū piedāvā lielāko daļu koksnes. Viņi būs pirmie, kurus skars regulas nosacījumi.


Lai gan meža īpašnieki atbalsta starptautiskos centienus apkarot nelikumīgu koksnes un koksnes produktu iegūšanu un tirdzniecību, tomēr neskaidrība par regulas efektivitāte un neizvērtētie riski pašreizējā regulas redakcijā mazina meža īpašnieku ticību, ka regula spēs samazināt darījumus ar nelikumīgi iegūtu koksni.


Tropiskās koksnes imports sastāda tikai 0,2% no kopējā koksnes patēriņa Eiropā. Regulas ieviešanas rezultātā, lieks administratīvs slogs tiku uzlikts 16 miljoniem meža īpašnieku, kuru ilgtermiņa saistības ilgtspējīgi apsaimniekojot savus mežus šobrīd ir acīmredzamas. Koksnei ir svarīga loma atjaunojamās enerģijas izmantošanā. Regulas ieviešanas rezultātā šobrīd nezināmie riski uz Eiropas meža nozari var apdraudēt dalībvalstu centienus
sasniegt nospraustos mērķus klimata izmaiņu mazināšanā


CEPF nopietni aicina Eiropas lēmumu pieņēmējus padarīt šo regulu efektīvu neapdraudot legāli darbojošos koksnes piegādātājus, vienlaicīgi arī nodrošinot pietiekamus resursus, lai to ieviestu. Lai sasniegtu minēto, mēs ierosinām:

-    Formulējumi par juridiskās ekspertīzes nepieciešamību būtu jāattiecina uz koksnes un koksnes produktu pircējiem, nevis koksnes un koksnes produktu pirmreizējiem piegādātājiem tirgū.

-    Lai izvairītos no papildus apgrūtinājumiem Eiropas tirgus dalībniekiem un lai novērtētu līdz šim ieguldīto darbu, ir jāņem vērā jau eksistējošās un darbojošās sistēmas, kas izveidotas, lai nodrošinātu darījumu likumību, tādējādi izpildot prasības juridiskajai ekspertīzei.

-    Kritērijiem, pēc kuriem tiks vērtēti augsta riska jomas, kas prasa papildus pasākumus, jābūt definētiem regulā, nevis jānosaka, ka  Komisija tos izstrādās vēlāk.

-    Tā kā regulas ieviešanā var būt iepriekš neparedzamas ietekme uz Eiropas tirgus dalībniekiem, galvenokārt ražotājiem un mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, regulas ietekme būtu regulāri jāpārskata un jāanalizē.

-    Tā kā nesen ierosinātā koksnes un koksnes produktu marķēšanas sistēma, kas nodrošinātu pierādījumus likumīgai koksnes izcelsmei, stipri pārsniedz sākotnējos regulas ieviešanas mērķus, CEPF stingri iebilst pret šo konceptu. Mēs uzskatām, ka šī sistēma nostādītu koksnes produktus nevajadzīgā un nevienlīdzīgā konkurencē.


Paredzot meža īpašniekiem milzīgas finansiālas sekas un birokrātiju, kā arī  apgrūtināto šobrīd neskaidrās juridiskās ekspertīzes nodrošināšanu, CEPF aicina dalībvalstis ņemt vērā milzīgo negatīvo ietekmi, ko šīs regulas ieviešana radīs Eiropas meža nozarei.

 
MIB atgādina, ka Latvijā ir 150 tūkstoši meža īpašnieku, kas kopā ar ģimenes locekļiem veido vismaz 450 tūkstošus lielu sociālo grupu, kuras labklājība lielākā vai mazākās mērā tieši ir atkarīga no meža apsaimniekošanas.

www.cepf-eu.org <http://www.cepf-eu.org/>