Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

FAO Pasaules Mežu nedēļa

FAO Pasaules Mežu nedēļa

 

Šā gada 18-22 jūlijā Romā Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) Mežsaimniecības komiteja (COFO) rīkoja 23 sesiju, kuras nosaukums ir "Pasaules Mežu Nedēļa". Šāda veida sesija notika piekto reizi. Šoreiz sesijas vadošās tēmas "Veidojot jaunu darba kārtību mežos" ietvaros tika  prezentētas publikācijas, rīkoti dažādi pasākumi kā arī notika plašas diskusijas.

Pasaules mežu stāvoklis 2016

 

COFO 23 sesija tika atklāta ar prezentāciju "Pasaules mežu stāvoklis 2016", kur tika attēlots lauksaimniecības un mežsaimniecības kopējais ieguldījums ilgtspējīgā attīstībā, tāpat arī tā nozīme īstenojot ilgtspējīgas attīstības rīcības plānu līdz 2030. gadam. Jaunākie dati parāda, ka pēdējos gados atmežošana notikusi tieši tropos ar mērķi palielināt lauksaimniecībā izmantojamās zemju platības. Tāpat jaunākās analīzes attēlo, ka daudzās pasaules valstīs redzama situācija, ka meža zemju platības tiek palielinātas paralēli nodrošinot arī pārtikas drošību.

Ilgtspējīgas attīstības mērķi

Dalībnieki diskusijā "Ilgtspējīgas attīstības mērķi" (SDGs) īpaši atzīmēja tieši mežu un mežsaimniecības ieguldījumu ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanā. Tāpat diskusijā tika atzīmēts, ka mežsaimniecībai salīdzinājumā ar lauksaimniecību un zivsaimniecību nepieciešams veikt izmaiņas.

Kā galvenais izaicinājums tiek uzskatīts pieņemt jaunu, integrējamu pieeju kas spētu pildīt ilgtspējīgu un izmērāmu bada, nepietiekama uztura un nabadzības mazināšanu pasaulē paralēli pildot līgumus, kas pieņemti saskaņā ar klimata izmaiņām kā arī saglabājot bioloģisko daudzveidību. Plānots arī pārskatīt COFO 23 rīcības plānā noteiktos ar mežu saistītos indikatorus un monitoringu, kas saistīti ar SDGs,

Pasaules meži un klimata izmaiņas

Savukārt diskusija par mežiem un klimata izmaiņām iezīmēja FAO klimata izmaiņu stratēģiju. Stratēģijas izstrādē plānots pielietot daudzpusēju jomu pieeju darbā ar klimata izmaiņām saistītajiem jautājumiem, tāpat arī to stiprināt dalībvalstīs un starptautiskajos procesos. COFO 23 tika pieņemtas jaunas brīvprātīgas vadlīnijas attiecībā pret nacionālo meža monitoringu. Sesijas laikā tika apsvērtas iespējamās FAO aktivitātes, lai atbalstītu dalībvalstu pūles palielināt meža produktu izmantošanu uzturā, tādā veidā veicinot pārtikas drošību. "Mežsaimniecība zemākai oglekļa apritei nākotnē  - Mežu un tā produktu iekļaušana klimata izmaiņu stratēģijā" ir jaunais FAO tehniskais dokuments, kas sniedz piemērus kā ilgtspējīgi izmantota koksne spēj samazināt klimata izmaiņas un palīdz veicināt zema oglekļa ekonomiku.

Koku un mežu izmantošana tuksnešos

Citā sesijā tika prezentēti provizoriskie secinājumi, kas gūti novērtējumā par koku, mežu un zemes izmantošanu tuksnešos. Prezentācijas ziņojuma mērķis ir sniegt ieskatu par mežu un koku esamību un apmēru tieši tuksnešos, kur pārtikas nodrošināšana un cilvēku iztika ir nedroša, tāpat ir novērojuma augoša tendence tai paaugstināties tieši klimata izmaiņu dēļ. Šādas teritorijas veido 27 % no kopējās mežu platības pasaulē, un tajās dzīvo divi miljardi cilvēku.

Meža nozares komunikācija

Meža komunikācijas sesiju vadīja FAO Reģionālais Mežu komunikācijas tīkls. Pamatā diskusijas notika par to, ka nepieciešams mainīt sabiedrības uztveri par mežsaimniecību, ko var panākt mazāk pieminot statistiku, bet vairāk sniedzot sabiedrībai informāciju par mežsaimniecības pozitīvo sniegumu sabiedrības labā.

Āfrikas Lielais Zaļais Mūris

Pasākumos tika prezentēts "Āfrikas Lielais Zaļais Mūris", kas ir vairāk kā 20 Āfrikas valstu kopīga iniciatīva, pārstāvēta gan no vietējiem gan ārvalstu partneriem, ar mērķi apturēt zemes noplicināšanu, pārtuksnešošanos un pārtikas nedrošības mazināšanu Sahārā un Sāhelā, kā arī cīnītos ar klimata izmaiņām. Savukārt citos sesijā rīkotajos pasākumos uzsvars tika likts uz: FAO partneri Google - kas piedāvās valstīm brīvi pieejamu tehnoloģiju mežainuma monitoringam, zemes lietošanai un to izmaiņām; mežiem, savvaļai un pārtikas drošībai, dzimumam un mežsaimniecībai, pilsētvides mežiem, ilgtspējīgas mežsaimniecības un ainavu atjaunošanas finansēšanai un zemes noplicināšanas mazināšanai; kā arī iespējām aizsargāt cilvēkus, kuri ir atkarīgi no meža.

Eiropas Meža Darbu Programma 2016-2020

Eiropas Mežu sadarbības apvienība Bratislava (LUB) sadarbībā ar Apvienoto Nāciju Ekonomikas Komisiju Eiropai (UNECE) organizēja blakus pasākumu "Eiropas mežu kooperācijas perspektīvas un izaicinājumi". Pasākumu apmeklēja 30 dalībnieki no nacionālajām delegācijām un starptautiskajām organizācijām. Pasākuma mērķis bija informēt plašāku auditoriju un rosināt diskusiju par rīcību nākotnē saistībā ar 2016. gada maijā pieņemto programmu "Eiropas Meža Darbu Programma 2016-2020". Šī pasākuma moderators bija José Manuel Jaquotot Saenz de Miera, pārstāvis no Spānijas Zemkopības ministrijas. Savukārt, Thomas Haußmann, pārstāvis no Vācijas Pārtikas un lauksaimniecības ministrijas, ziņoja par dalībvalstu virzāmajiem politikas procesiem, uzsverot tās nozīmīgumu, lai celtu Eiropiešu balsi globālā līmenī. Dažos no programmā minētajiem izaicinājumiem saskatāms finansējuma mehānismu trūkums, programmas īstenošanai, tāpat saskatāma nevienlīdzīga Eiropas valstu iesaiste.

Vispārējā starpiestāžu koordinācijas komiteja (GCC) ir atbildīga arī par Eiropas Mežu (Eiropas Meži - pilnais nosaukums ir "Eiropas Mežu aizsardzības ministru konference") darba koordinēšanu. GCC vadībā tiek ievērots rotācijas princips. Šobrīd līdzpriekšsēdētāji ir Spānija un Slovākija, savukārt biedru statusā atrodas Vācija, Turcija un Somija.

Roman Michalak, apvienotās UNECE/FAO Meža un koksnes sekcijas vadītājs, atzīmēja ka meža monitoringa veikšanā ir ļoti svarīga sadarbība starp organizācijām, kā labo piemēru minot FAO Eiropas Mežu komisijas (EFC) un UNECE Meža un Meža industrijas komitejas (COFFI) sadarbību.

LUB pārstāvji dalībniekus iepazīstināja arī ar Eiropas Mežu Darba Programmas mērķiem, vadošajiem principiem, sadarbības iespējām un programmas tematiskajām jomām. Tāpat tika ziņots par nākošās publikācijas "Eiropas valstu meži" sagatavošanas soļiem.

Pasākuma noslēgumā tika uzsvērtas vairākas saiknes saistībā ar Darba Programmas aktivitātēm. Tās īstenošanai būs nepieciešami skaidri noteikti, mērķtiecīgi ieguldījumi, kā arī sadarbības veicināšana starp visām iesaistītajām pusēm un novērotājiem, kas piedalās Eiropas mežu procesos.

Plašāka informācija, prezentācijas un dokumenti pieejami FAO/COFO 23 oficiālajā mājaslapā:

http://www.fao.org/about/meetings/cofo/en/

 

Raksta avots:

http://www.foresteurope.org/news/fifth-world-forest-week-fao