Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Izglītojoša satura izstrāde par mežsaimniecības jautājumiem 2025

Izglītojoša satura izstrāde par mežsaimniecības jautājumiem 2025

Ņemot vērā lielo meža īpašnieku skaitu Latvijā, kā arī nepietiekamu meža īpašnieku kooperatīvu un biedrību attīstību, lielai daļai meža īpašnieku ir nepietiekamas zināšanas par meža īpašuma vērtību un to apsaimniekošanu, ES atbalsta pasākumu pieejamību, nozares jaunumiem un citiem svarīgiem jautājumiem, kas attiecas uz ikvienu īpašumu un valsts politikas mērķu sasniegšanu.  
Ar savā rīcība esošiem meža nozare apņēmusies izpildīt Latvijas meža nozares stratēģijā stratēģiskos mērķus:

  •     Līdz 2050.gadam Latvijas mežu ražība ir palielināta par 25%;

  •    Līdz 2030.gadam pievienotā vērtība uz darba vietu nozarē tiks dubultota;

  •    Līdz 2030.gadam, attīstot koksnes dziļāku pārstrādi, nozares produkcijas vērtība tiks dubultota.

No tā izriet sekojoši rīcības virzieni saistībā ar lietderīgāku zemes izmantošanu (ietverot ģenētisko materiālu, kopšanu, zemes auglības uzlabošanu, pagātnes kļūdu labošanu un nākotnes risku mazināšanu, īstenotu praksi atbilstoši Latvijas apstākļiem adaptētiem ilgtspējīgas mežsaimniecības standartiem), lietderīgāku cilvēka laika izmantošanu (ietverot darbinieku prasmes un zināšānu pilnveidi, produktīvākas tehnoloģijas un rentablākus produktus un procesus) un jēgpilņīgāku koku produktu ražošanu (ietverot iespēju izmantošanu izejvielu-pusfabrikātu tirgos kaimiņvalstīs, iespēju izmantošanu būt “pionieriem” jaunu, jau komercializētu produktu ražošanā un uzticību iegūšanu globālajās ķēdēs ienesīgāku produktu ražošanai, balstoties uz jaunām zināšanām un esošo pieredzi).

Ar savā rīcībā esošiem resursiem meža nozare ir apņēmusies izpildīt Meža un saistīto nozaru pamatnostādņu 2015.-2020. politikas mērķi 3.3. Sabiedrības un meža īpašnieku informēšana un izglītošana, kurā sasniedzamie rezultāti ir “Pieaugušas sabiedrības zināšanas un izpratne par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu un koksnes produktu pielietošanu, un "Pieaudzis apsaimniekoto privāto mežu īpatsvars”. Kamēr nav izstrādāts jauns politikas dokuments, pieņemam, ka šī prioritāte nav mainījusies. 

Projekta mērķis ir interneta vidē nodrošināt meža īpašniekiem un plašākai sabiedrībai izglītojošu saturu par meža resursiem un meža apsaimniekošanas dažādiem aspektiem atbilstoši aktualitātēm. Būtiski ir sniegt informāciju meža īpašniekiem par potenciālajām klimata izmaiņām un bioloģiskās daudzveidības nozīmi. Tāpat ir svarīgi informēt par iespējām dažādu koku sugu audzēšanā Latvijas klimatiskajos apstākļos, kā arī par citiem iespējamiem cirtes veidiem, tostarp pakāpeniskajām cirtēm, mežsaimniecībā. Tādējādi, neatkarīgi no piederības kādai organizācijai, meža īpašniekiem un citiem interesentiem būtu pieejami izglītojoši semināri attālinātā režīmā, video lekciju krātuve un cita veida informācijas avotu pieejamība atbilstoši savam zināšanu līmenim un interesēm. 

Projekta ietvaros tiks veidoti 6 tiešsaistes semināri (vebināri) ar ekspertu dalību un nodrošināta šī satura pieejamību digitālā zināšanu platformā vietnē www.mezaipasnieki.lv.

Latvijas Meža īpašnieku biedrība ir veikusi meža īpašnieku aptauju par tēmām, kas šobrīd interesē meža īpašniekus. Prioritārās no tēmām, kas ir aktuālas meža īpašniekiem, lai viņi veiksmīgāk apsaimniekotu savus mežus atbilstoši jaunākajām zināšanām un tehnoloģijām, ir sekojošas:  
🌲 Dabai tuva mežsaimniecība;  
🌲 Ozolu un citu platlapju meži Latvijā;  
🌲 Meža apsaimniekošanas prakses pielāgošana klimata pārmaiņu radītiem izaicinājumiem;  
🌲 Atmežošanas regulas nosacījumi – ko tas nozīmē meža īpašniekiem?;  
🌲 Kā gudri pārdot cirsmas: Juridiskie, ekonomiskie un praktiskie aspekti;  
🌲 LAD projektu īstenošana meža īpašniekiem.

Projekta Nr.: 25-00-S0MF06-000009

Projekta īstenošanas periods: 2025.gada 1. maija – 2025. gada 31. decembrim.

🌳Projektu īsteno ar Meža attīstības fonda atbalstu.