Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Izmaiņas arī atbalstā apmežošanai

Izmaiņas arī atbalstā apmežošanai

Šodien izdevumā „Latvijas Vēstnesis" ir publicēta un rīt 21.oktobrī stājas spēkā jauna Ministru kabineta noteikumu" Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības kārtība pasākuma "Lauksaimniecībā neizmantojamās zemes pirmreizējā apmežošana" īstenošanai" redakcija. Kādas ir galvenās izmaiņas salīdzinot ar pašreizējo noteikumu redakciju?

  • Pirms apmežošanas lauksaimniecībā neizmantoto zemi vairs nav jāpārtransformē par meža zemi, līdz ar to zemes īpašniekiem atkrīt laika un resursu ietilpīgā transformācijas atļaujas kārtošana.
  • Līdzīgi kā atbalstāmajā aktivitātē „Meža ekonomiskās vērtības uzlabošana" ieviesta „nepārtrauktā" pieteikšanās līdzšinējās terminētās pieteikšanās vietā. Tas nozīmē, ka pretendentiem vairs nebūs jāpiesakās 1 vai 2 mēnešu laikā, bet pēc pieteikšanās sākuma izsludināšanas Lauku atbalsta dienestā pretendenti pieteikumus iesniegumus varēs iesniegt visu laiku. Kā izriet no noteikumu 18.punkta, Lauka atbalsta dienests (LAD) sākotnēji apstiprinās visus projektus, kas atbildīs atbalsta piešķiršanas prasībām, tos savstarpēji nesalīdzinot. Tajā brīdī, kad iesniegtajiem projektiem apstiprinātais finansējums sasniegs 80% no pieejamā finansējuma, turpmāk iesniegtos projektus LAD sāks rindot pēc saņemto punktu skaita. Tādējādi uz atlikušajiem 20% iesniegtie projekti konkurēs savā starpā un ja naudas visiem nepietiks, vispirms tiks atbalstīti projekti ar lielāku punktu skaitu. Noteikumi nosaka, ka LAD ir jānodrošina publiski pieejama informācija par pieejamā finansējuma atlikumu, kā arī to, ka pēc 80% pieejamā finansējuma robežas sasniegšanas, projektu iesniegumu pieņemšana jāturpina vismaz 30 kalendārās dienas.
  • Šajā atbalsta programmā vairs nevarēs saņemt atbalstu par dabiski ieaugušas mežaudzes kopšanu, kurā ieaudzējamo koku sugu dabiski ieaugušo koku skaits ir lielāks par minimālo šķērslaukumu un vidējais valdošās koku sugas koku augstums ir līdz sešiem metriem.Tomēr meža īpašnieks varēs saņemt atbalstu par šādu audžu kopšanu izmantojot atbalstu aktivitātē „Meža ekonomiskās vērtības palielināšana". Vispirms gan mežā īpašniekam jāvēršas Valsts meža dienestā lai aizaugušo platību piereģistrētu Meža valsts reģistrā.
  • Jaunā redakcija paredz vēl vienu atbalsta pretendenta veidu, līdztekus jau esošajiem uz atbalstu varēs pretendēt pašvaldības kapitālsabiedrība, kas apsaimnieko pašvaldības īpašumā esošo zemi( punkts 5.4.)
  • Apmežotās platības skice jāiesniedz tikai pēc apmežošanas reizē ar pārskatu par mežaudzes ieaudzēšanu (38.punkts)
  • Pretendentam vairs nebūs jāiesniedz Valsts zemes dienesta izsniegtu izziņu par zemes kvalitatīvo novērtējumu ballēs.
  • Pretendentam vairs nebūs jāiesniedz zemesgrāmatu nodaļas izsniegtu zemesgrāmatas apliecību vai nostiprinājuma uzraksta kopiju.
  • Projekta iesniegums jāiesniedz 1 eksemplārā (punkts 13.1) līdzšinējo 2 eksemplāru vietā.
  • Meža apsaimniekošanas plāns jāiesniedz kā oriģināls (punkts 13.2) līdzšinējās kopijas vietā.
  • Par 5% (no 80% uz 75%) samazināts pieļaujamais 1 koku sugas īpatsvars apmežojamās platībās, kas lielākas par 3 ha (punkts 30.) turpretī par 5% palielināts (no 70 uz 75%) pieļaujamais skuju koku īpatsvars ieaudzējamās mežaudzēs ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslās.
  • Runājot par iepriekš nosauktajiem nosacījumiem mistraudzēm, jāatzīmē pozitīvās un loģiskās izmaiņas attiecībā uz platībām, kuras piemērotas tikai konkrētas sugas, piemēram, priedes audzēšanai. Tagad noteikumu 30.punktā ir iekļauta norma, kas nosaka, ka nosacījumus par mistraudzēm nepiemēro, ja saskaņā ar normatīvajiem aktiem par meža atjaunošanu attiecīgajā augšanas apstākļu tipā pieļaujama viena koku suga.
  • Saistībā ar valsts ekonomisko situāciju, taču viennozīmīgi negatīvi no zemes īpašnieku viedokļa, vērtējamas izmaiņas atbalsta izmaksas termiņos. Nu noteikumu 41.punkts nosaka, ka Lauku atbalsta dienestam atbalsts jāizmaksā 60 darba dienu laikā (iepriekšējā redakcija paredzēja atbalstu izmaksāt 1 mēneša laikā). Tādējādi maksimālais termiņš kāds varētu paiet kopš pārskata iesniegšanas par paveikto un naudas saņemšanu ir šāds:1 mēnesis Valsts meža dienestam pārbaužu veikšanai+ 1 mēnesis Valsts meža dienestam pārskata ar lēmumu iesniegšanai Lauku atbalsta dienestā + 60 darba dienas Lauku atbalsta dienestam naudas izmaksai~ 129 dienas. Taču cerēsim, ka valsts iestādes strādās maksimāli efektīvi un būs pretimnākošas zemes īpašniekiem, kuri veic ieguldījumu valsts zemes resursu racionālā apsaimniekošanā un ekonomikas atveseļošanā.