Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Izsludina valsts mēroga dabas katastrofu mežsaimniecībā

Izsludina valsts mēroga dabas katastrofu mežsaimniecībā

Šodien, 28.decembrī notika Krīzes vadības padomes (KVP) sēde, kurā izskatīja 9 meža nozares uzņēmumu un organizāciju lūgumu izsludināt ārkārtējo situāciju mežsaimniecībā. KVP pieņēma lēmumu neizsludināt ārkārtējo situāciju, tomēr esošo situāciju atzīt par valsts mēroga dabas katastrofu mežsaimniecībā. Latvijas Meža īpašnieku biedrība iepriekš pauda atbalstu Latvijas Mežizstrādātāju savienības argumentiem ka situācijā, kad vasaras un rudens periodos ir bijušas ilgstošas lietavas, bezsala periods, kas ar īslaicīgu sniega segu un sekojošu tās nokušanu turpinās decembrī, valdībai ir nepieciešams izvērtēt situācijas nopietnību un pieņemt lēmumu, līdzīgi, kā tas  tika izdarīts par lauksaimniecības nozari.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības Valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks padomes sēdē norādīja sekojošo:

  1. Šāds lēmums dotu meža īpašniekiem iespēju  lūgt Lauku atbalsta dienestam pagarināt projektu izpildes termiņus, gadījumos kad meža ieaudzēšana, jaunaudžu retināšana un neproduktīvu audžu nomaiņa nav iespējama pārlieku lielā mitruma dēļ;
  2. Nokrišņu ietekme uz šogad stādītajām jaunaudzēm būs redzama nākamajā pavasarī, tādēļ pastāvot riskam, ka daļa no tām varētu būt pilnīgi vai daļēji iznīkušas, paredzēt iespēju meža īpašniekiem saņemt atbalstu šādu audžu atjaunošanai, izmantojot Lauku attīstības programmas pasākuma “Meža ugunsgrēkos un dabas katastrofās iznīcinātu mežaudžu atjaunošana” pieejamo finansējumu.
  3. Kā viens no būtiskākajiem jautājumiem, kura aktualitāti apliecinājusi pašreizējā situācija, ir nepieciešams skaidrs rīcības plāns, kā valstī atbalstīt meliorācijas sistēmas rekonstrukciju un renovāciju privātajos mežos. Noteikti ir jādomā, kā stimulēt meža īpašniekus, lai meliorācijas sistēmu sakārtošanas darbi tiktu realizēti ne tikai viena īpašuma robežās, bet gan visā saistītajā meliorācijas sistēmā.

Krīzes vadības padome ir koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir nodrošināt valsts un pašvaldību institūciju saskaņotu rīcību, veicot valsts apdraudējuma preventīvos un pārvarēšanas pasākumus, kā arī tā radīto seku likvidēšanas pasākumus. Krīzes vadības padomi vada Ministru prezidents. Krīzes vadības padomes locekļi ir aizsardzības, ārlietu, ekonomikas, finanšu, iekšlietu, tieslietu, veselības, satiksmes un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri. Krīzes vadības padomei ir tiesības uzaicināt uz padomes sēdēm valsts, pašvaldību un citu institūciju amatpersonas vai ekspertus.