1. februārī Zemkopības ministrijā notika gadskārtējā meža nozares balvas Zelta Čiekurs pasniegšana. Zelta Čiekuru nominācijā Par ilgtspējīgu saimniekošanu arī šogad saņēma MIB izvirzītais meža īpašnieks - Jānis Folkmanis.
Zemkopības ministrija balvu Zelta Čiekurs pasniedza 4 nominācijās:
- Par inovatīvu uzņēmējdarbību;
- Par ilgtspējīgu saimniekošanu;
- Par zinātnes ieguldījumu nozares attīstībā;
- Par mūža ieguldījumu.
Meža īpašnieku biedrība rudenī pieteica arī sava sadarbības partnera, meža īpašnieku apvienības „Bārbele" vadītāju Jāņa Folkmaņa kandidatūru uz balvu Zelta Čiekurs nominācijā Par ilgtspējīgu saimniekošanu. MIB lēmums izvirzīt savu J.Folkmani uz pretendentu šai prestižajai balvai balstās uz veiksmīgo sadarbību pēdējos gados, kuru laikā MIB ir guvusi ļoti pozitīvu priekšstatu un pārliecību par Jāņa veikumu apvienojot meža īpašniekus un aktīvi vadot šīs apvienības darbību un attīstību. Laureāti nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu" bija Jānis Folkmanis un Jānis Vīgants. MIB pauž gandarījumu par novērtējumu un pateicību pašam balvas ieguvējam par līdzšinējo sadarbību.
Meža nozares Gada balva "Zelta Čiekurs" tiks pasniegta jau sesto gadu. Balvas pretendentu vērtēšanu organizē Zemkopības ministrija, un tā notiek divās kārtās. Pirmajā kārtā kandidātus vērtē eksperti un otrajā - zemkopības ministra vadītā Meža dienu komiteja. Nominācijā „Par mūža ieguldījumu" nosaka piecus Gada balvas ieguvējus, pārējās nominācijās - vairākus laureātus, no kuriem viens ir Gada balvas ieguvējs.
Vairāk par Jāni Folkmani
Pēc Meža fakultātes beigšanas Jāņa Folkmaņa darba gaitas bija saistītas gan ar apgūto mežsaimnieka profesiju, gan ar pienākumiem pašvaldības darbā, gan ar sabiedrības informēšanu strādājot vietējos laikrakstos. Šādu darbu veikšana ir devusi iespēju apgūt jaunas papildus zināšanas, pielietot tās dažādu projektu īstenošanā, kā arī dalīties pieredzē ar citiem. Iespējams pateicoties šai dažādajai darba pieredzei arī šodien Jānis Folkmanis ir labi informēts par visām aktualitātēm meža nozarē, meža apsaimniekošanā pielieto pieejamās jaunākās tehnoloģijas, kā arī organizē daudzus citus meža īpašniekus uz sadarbību un būt aktīviem, zinošiem un efektīviem meža saimniekiem.
Līdzšinējā darbā ar apvienības „Bārbele" biedriem Jānis Folkmanis ir uzsvēris savlaicīgas „investīcijas" mežā un arī kvalitatīvu pakalpojumu nozīmi, lai meža īpašnieks būtu ieguvējs gan šodien, gan nākotnē. Kvalitatīvi atjaunots mežs un savlaicīgi veiktas jaunaudžu kopšanas ir pieņemta kā laba prakse MĪA „Bārbele" biedru vidū, jo viņi novērtē saimniecisko ieguvumu nākotnē.
Tomēr šodien liels darbs tiek veikts, lai mazo meža platību īpašnieki varētu saņemt izdevīgāko cenu par nepieciešamajiem pakalpojumiem un arī labāko cenu par saviem kokmateriāliem. Jānis, smēlies, pieredzi citās zemēs par meža īpašnieku kooperāciju un uzskatot, ka meža īpašniekiem apvienojoties pastāv veiksmīgākas iespējas efektīvākai meža apsaimniekošanai, pielietojot lielāka mēroga un apjoma mežsaimniecisko darbu plānošanu, pakalpojumu pirkšanu, ir pārliecinājis apvienības biedrus par šāda sadarbības modeļa izveidi, kas ļautu efektīvāk plānot un īstenot mežsaimniecisko darbību.
Ņemot vērā nevalstiskas organizācijas darbības specifiku, jāuzteic Jāņa spēja atrast sadarbības partnerus, iniciēt sadarbības projektus un piesaistīt finansējumu, lai īstenotu savas un citu meža īpašnieku idejas, kuru kopīgais mērķis ir efektīvāka meža apsaimniekošana.
Meža īpašnieku apvienība „Bārbele" ir viens no pirmajiem celmlaužiem ceļā uz meža īpašnieku saimnieciskas organizācijas modeļa izveidi. Neskatoties uz to, ka Latvijā dažādu iemeslu dēļ nav izveidojušies meža īpašnieku kooperatīvi kā tas ir daudzās citās Eiropas valstīs, Jānis, iepazinies ar veiksmīgu pieredzi citās valstīs, strādā pie tā, lai izveidotu tādu meža īpašnieku organizāciju, kas apvienotu meža īpašnieku saimnieciskās intereses, tādējādi dodot iespēju efektīvākai mazu un nelielu meža īpašumu apsaimniekošanai.
Lai izvērtētu esošo situāciju meža īpašnieku sadarbībā, iepazītos ar citu organizāciju pieredzi, izmantotu valsts iestāžu sniegtos pakalpojumus biedrības darbībā, Jānis Folkmanis uzskata atvērtības un sadarbības principus par fundamentāliem, lai nonāktu pie veiksmīgākajiem risinājumiem. Tādējādi regulāri rīkotajās sanāksmēs un semināros tiek aicināti visi interesenti, kā arī pārstāvji no citām meža īpašnieku organizācijām, uzņēmumiem, nevalstiskām organizācijām un valsts iestādēm, lai savstarpēji apmainītos ar informāciju un pieredzi dažādu mežsaimniecisku jautājumu risināšanā.