Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Ko TU gribi redzēt Eiropas meža stratēģijā?

Ko TU gribi redzēt Eiropas meža stratēģijā?

Eiropas Komisija ir publicējusi Ceļakarti jaunās Meža stratēģijas tapšanai. Līdz 4.decembrim ir iespēja paust viedokli par tajā paustajām idejām. Ceļakartes mērķis ir informēt iedzīvotājus un interešu grupas par EK darbu, lai būtu iespējams paust viedokļus par izstrādes procesā esošiem dokumentiem. Saite, kur paust viedokli https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12674-EU-Forest-Strategy-

Aicinām katru īpašnieku pašam iepazīties ar ceļakartes dokumentu uz 3 lappusēm angļu valodā, lai saprastu vai iecerētā stratēģija ļaus sasniegt meža īpašnieku meža apsaimniekošanas mērķus.

Šonedēļ, 24.novembrī notika arī šī dokumenta apspriešana, ko organizē Eiropas Komisijas sadarbībā ar interešu grupām, kas ir saistītas ar meža nozari. Interešu grupu pārstāvji visvairāk iebilda pret Ceļakartē dominējošiem uzstādījumiem par to, ka Mežu stratēģijā uzsvari ir likti uz meža aizsardzību, atjaunošanu un apmežošanas pasākumiem. Dalībnieki norādīja, ka daudzu citu Eiropas stratēģiju un likumdošanas mērķu sasniegšanai ir nepieciešami labi apsaimniekoti un klimata ekstrēmu noturīgi meži. Piemēram, Klimata mērķi paredz līdz 2050.gadam klimatneitralitāti, kas var tikt sasniegta samazinot emisijas un palielinot piesaistes. Piesaistes var tikt palielinātas, palielinot oglekļa piesaisti augošos kokos un vairāk koksnes izmantojot būvniecībā. Šie pasākumi prasa aktīvu un pareizu meža apsaimniekošanu. Tāpat arī Pielāgošanās stratēģija klimata izmaiņām runā par noturīgām mežaudzēm, kas spēj nodrošināt biodaudzveidību un koksnes pieejamību pie mainīgā klimata. Tas nozīmē, ka mežsaimniecības prakse ir jāpielāgo jauniem apstākļiem, kas būs nākotnē. Tātad zināšanās balstīti apsaimniekošanas lēmumi ir jāpieņem šodien. Tāpat ir Atjaunojamās enerģijas direktīva un Aprites ekonomikas stratēģija un Bioekonomika. Lai sasniegtu šo dažādo stratēģiju mērķus, labi apsaimniekotiem mežiem ir ļoti liela nozīme, jo tie nodrošina koksni, oglekļa piesaisti, bioloģisko daudzveidību, mazina klimata izmaiņu ietekmi un sniedz parējās vērtības, kas vajadzīgas cilvēku labsajūtai. Līdz ar to jaunajā Ceļakartē visi, kas iesaistījās diskusijās, norādīja uz meža daudzfunkcionalitātes nepietiekamu novērtēšanu. Attiecīgi arī Lauku attīstības programmā ir jābūt atbalstam pasākumiem, kas palīdz motivēt meža īpašniekus apsaimniekot mežus, lai tie arī nākotnē nodrošinātu nepieciešamās vērtības. Uzsvars un aizsardzību, atjaunošanu un apmežošanu neliek domāt, ka Eiropas Komisija pietiekami labi ir izvērtējusi, ar kādiem paņēmieniem tiks sasniegti dažādo stratēģiju mērķi.

Nekavējies ar savu komentāru un ieraksti to EK mājas lapā līdz 4.decembrim. Var rakstīt arī latviešu valodā.