Eiropas Savienības bioekonomikas stratēģija, kas šogad tiks atjaunināta, kā pamatvērtības izvirza ilgtspēju, aprites ekonomiku, noturību un konkurētspēju. Somijas rīkotajā bioekonomikas izstādē “New Wood” Eiropas Komisijā tiek demonstrēti nākotnes produkti, kas jau nonākuši ražošanā.
Atklājot izstādi, komisāre Jessika Rosvalla norādīja, ka, kamēr Briselē līdz šim lielākā daļa laika pavadīta sarunās, dokumentu sagatavošanā un analīzēs, “New Wood” sniedz iespēju ieraudzīt bioekonomikas inovācijas darbībā.
Zviedrijas komisāre, kuru pārziņā ir vides jautājumi, ūdens noturība un aprites ekonomikas konkurētspēja, atklāšanu vadīja kopā ar Somijas lauksaimniecības un mežsaimniecības ministri Sari Esaju un ES lauksaimniecības komisāru Kristofu Hansenu. Izstādē apskatāmi vairāk nekā 30 ar koksni saistīti inovatīvi risinājumi no Somijas.
Uzrunā uzsvērta bioekonomikas un aprites ekonomikas nozīme nākotnes izaicinājumu risināšanā – bioloģisko materiālu izmantošana un to efektīva aprite tiek minēti kā galvenie faktori Eiropas konkurētspējas un noturības stiprināšanā. Atgādinot, ka koks ir viens no vecākajiem un universālākajiem dabas resursiem, kura potenciāls tiek paplašināts, pateicoties jaunajām bioekonomikas pieejām.
Citējot uzrunas galveno domu: “Koks nav materiāls no pagātnes – tas ir nākotnes balsts,” izcelta inovāciju loma bioekonomikas stratēģijas īstenošanā un ES konkurētspējas veicināšanā.
Izstādes atklāšana arī izgaismoja primāro ražotāju – lauksaimnieku un mežu īpašnieku – lomu bioekonomikas vērtības ķēžu veidošanā. Tika norādīts, ka bioekonomika varētu veicināt darbavietu radīšanu un ienākumu avotu dažādošanu lauku reģionos.
Somijas lauksaimniecības un mežsaimniecības ministre Sari Esaja savā uzrunā norādīja, ka 2023. gadā bioekonomika radīja 29 miljardu eiro pievienoto vērtību, kas veidoja 12 % no valsts ekonomikas kopējās pievienotās vērtības, un atgādināja, ka Somijas stratēģija 2022.–2035. gadam paredz šo rādītāju dubultot. Galvenie stratēģijas mērķi – ES konkurētspējas stiprināšana, atkarības samazināšana no fosilajiem kurināmajiem un izejvielām, rūpniecības atjaunošanās un lauku reģionu ekonomikas attīstība saskaņā ar ES lauku vīziju.
Berlaymont ēkā izstādītie risinājumi aptver koksnes tekstilizstrādājumus un iepakojumus, kas var aizstāt fosilo plastmasu, līdz pat pilnībā no koksnes kompozīta veidotai vannai, kas salīdzinājumā ar keramikas izstrādājumiem var samazināt oglekļa pēdas nospiedumu līdz pat divkārtīgam samazinājumam. Projektā “New Wood” iekļauti izstrādājumi no papīrmalkas, koksnes skaidiņām, skaidām, lignīna un tall eļļas, kas demonstrē šo materiālu paaugstināto pievienoto vērtību.
Avots: forest.fi