Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Kompensācijai par saimnieciskās darbības ierobežojumiem par 2013.gadu var pieteikties līdz 2013.gada 1.novembrim.

Kompensācijai par saimnieciskās darbības ierobežojumiem par 2013.gadu var pieteikties līdz 2013.gada 1.novembrim.

2.oktobrī spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi par kompensāciju izmaksas kārtību par saimnieciskās darbības ierobežojumiem. Šie noteikumi nosaka kompensācijas, kuras paredzēts izmaksāt no valsts budžeta par saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamo dabas teritoriju un mikroliegumu platībās, kas atrodas ārpus Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju tīkla -  Natura 2000.

 Jaunie noteikumi paredz būtiskas atšķirības no līdzšinējās kārtības kompensāciju izmaksā. Līdz šim meža īpašnieks varēja pieteikties uz vienreizēju valsts kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem. Jaunā pieeja kompensāciju sistēmai veidota tā, ka meža īpašnieks varēs saņemt ikgadēju maksājumu, kura apjoms ir aprēķināts, ņemot vērā visā meža audzēšanas ciklā negūtos ienākumus no mežsaimniecības.

 

Noteikumi, atkarībā no saimnieciskās darbības ierobežojuma veida meža zemēs, paredz šādu kompensācijas apmēru:

- aizliegta jebkāda mežsaimnieciskā darbība - 110 lati par hektāru;

- aizliegta koku ciršana galvenajā cirtē un kopšanas cirtē - 110 lati par hektāru;

- aizliegta koku ciršana galvenajā cirtē - 89 lati par hektāru;

- aizliegta koku ciršana kailcirtē - 30 lati par hektāru.

 

Gadījumā, ja aizliegta mežsaimnieciskā darbība, koku ciršana galvenajā cirtē, kailcirtē vai kopšanas cirtē, kompensāciju piešķir, ja mežaudze sasniegusi vismaz 20 gadu vecumu.

 

Paredzēts, ka zemes īpašnieki par saimnieciskās darbības ierobežojumiem varēs saņemt kompensāciju arī par 2013.gadu. Tādēļ attiecīgais iesniegums īpašniekam Dabas aizsardzības pārvaldei būs jāiesniedz līdz šā gada 1.novembrim.

 

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks pauž gandarījumu par to, ka vismaz par šīm teritorijām šogad meža īpašnieki varēs saņemt kompensāciju, kas atbilst negūtajiem ienākumiem no mežsaimniecības. Tomēr izsaka cerību, ka šīs kompensācijas tiks maksātas arī 2014.gadā un turpmāk. Jāatgādina, ka budžeta krīzes dēļ, kompensāciju izmaksa tika atlikta līdz 2013.gadam.

A.Muižnieks norāda, ka dažādi saimnieciskās darbības ierobežojumi pastāv arī tā sauktajos saimnieciskajos mežos, kas atrodas ārpus aizsargājamām teritorijām, piemēram, ierobežojumi aizsargjoslās, kā arī kailcirtes aizliegums ozolu audzēs un citi. Taču par tiem īpašniekam kompensācija šobrīd nav paredzēta un to nevar uzskatīt par labu praksi. Principam ir jābūt vienkāršam - par vienādiem aprobežojumiem, vienādas kompensācijas, neatkarīgi no tā, kādā vārdā aizsargājamā teritorija ir nosaukta.

Vēlamā situācija būtu tāda, lai īpašniekam ir saprotama un pieņemama dabas aizsardzības sistēma, lai īpašnieks piedalītos dabas vērtību saglabāšanā, nevis tās klātbūtne radītu tikai zaudējumus.  

Ārpus NATURA 2000 teritorijām ir 2680 ha mikroliegumu, 107 ha dabas liegumu, 72 ha dabas parku un 5040 ha dabas pieminekļu.