Gada balva nominācijā «Par ilgtspējīgu saimniekošanu» šogad tika piešķirta Edgaram Dupužam.
Edgars Dupužs aktīvi darbojies ne tikai sava meža īpašuma apsaimniekošanā, bet arī ir ilggadējs Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMIB) biedrs, kurš piedalījies semināru organizēšanā savā īpašumā, informējot citus meža īpašniekus un sabiedrību par aktualitātēm mežsaimniecībā.
Latvijas Meža īpašnieku biedrībā
Darbošanos Latvijas Meža īpašnieku biedrībā meža īpašnieks Edgars Dupužs uzsācis brīdī, kad sapratis, ka daži nekompetenti deputātu lēmumi ir spējīgi sagraut mežsaimniecības nozari. Radusies vēlēšanās, lai likumdošana atbilstu veselajam saprātam un ļautu saimniekot savā mežā, lai Latvijas mežsaimnieki spētu konkurēt ar kaimiņvalstīm. Tā kopā ar Latvijas Meža īpašnieku biedrību, katru gadu tiek apzināti mērķi un iets to virzienā. «Gada beigās analizējam, redzam jaunus izaicinājumus tirgū, kas visiem meža īpašniekiem ir aktuāli,» saka meža īpašnieks Edgars Dupužs.
Edgars semināros dabā demonstrējis objektus, kas parāda gan pozitīvos piemērus privātajā mežsaimniecībā, gan dažus grūti saprotamus valsts iestāžu lēmumus un plānošanas procesu attiecībā uz īpašumu iekļaušanu dabas liegumos.
Meža īpašnieks Edgars Dupužs semināra dalībniekiem demonstrējis vairākas apmežotas platības, kur pareizi veicot stādīšanas un kopšanas darbus pēc 7–10 gadiem ir izaugušas varenas egļu jaunaudzes. Edgars Dupužs šo sauc par investīciju, ko šobrīd grūti novērtēt un uzskata, ka, ja īpašumā ir neizmantotas lauksaimniecības zemes, tad ir grēks tās neapsaimniekot.
Studē, lai papildinātu zināšanas
Ja mežā neko nedara, tas aug ilgi un dikti. Bet koks spēj dot ražu jau cilvēka dzīves laikā. Katram cilvēkam ir jācenšas atrast nozari, kurā viņš jūtas vislabāk. Lai apstiprinātu savas praksē iegūtās zināšanas, meža īpašnieks Edgars Dupužs, pēc profesijas būdams jurists, uzsācis studijas Meža fakultātē, lai studētu mežsaimniecību un meža inženierzinātnes. Arī dēls turpina iet tēva pēdās. Mežu apsaimniekošanā piedalās visa ģimene. «Varam strādāt profesionāli, jo mums ir zināšanas un pietiekami lielas mežu platības, lai spētu plānot visizdevīgākos apsaimniekošanas modeļus. Vienmēr cenšamies eksperimentēt arī ar kaut ko jaunu. Lauksaimniecības zemes, kuras nav piemērotas lauksaimnieciskajai ražošanai, apmežojam ar bērziem, eglēm. Sākām eksperimentus, stādot arī plantācijas, papeļu klonus. Atjaunojam dabisko ūdens noteci. Meliorācijas sistēmas kalpošanas laiks ir noteikts. Pēc meža izstrādes grāvji ir jāpārtīra. Šobrīd tas notiek par saviem līdzekļiem, noteikti vajadzētu apgūt Eiropas finansējumu. Ieguldījums noteikti atpelnās. Ilgtspējības kontekstā ir svarīgi mēģināt ielūkoties nākotnē, tirgū, kuru prognozēt nespēj neviens. Manā ieskatā, ilgtspējības moments ir tas, ka mums ir jārūpējas visiem, lai saglabātu mūsu mežus, kā mūsu «zaļo» banku. Mēs gribam palikt par Latvijas zemes saimniekiem, mani interesē, lai arī mūsu bērniem būtu ko darīt, lai viņi būtu saimnieki savā zemē,» saka meža īpašnieks Edgars Dupužs.
Katru dienu – mežā
«Atzīšos esmu laimīgs cilvēks, es daru to, ko tiešām vēlos darīt. Es katru dienu esmu mežā, kopju mežu, stādu mežu, zāģēju mežu. Es esmu guvis jau augļus no tā, ko pats esmu stādījis, tādēļ esmu pārsteigts, ka tiku nominēts balvai, jo esmu jau apbalvots. Protams, man ir svarīgi, ka tie cilvēki, kurus es cienu un kuru viedoklis man ir svarīgs, mani novērtē un to es uztveru kā atbalstu turpmākajai darbībai. Darīšu visu, kas manos spēkos gan ģimenē, gan mežā, gan sabiedrības labā – dalīšos ar savu pieredzi, lai kopīgi rastu jaunus ceļus, kā mēs varam padarīt mūsu Latvijas mežsaimniecību maksimāli efektīvu, maksimāli ilgtspējīgu, maksimāli konkurētspējīgu pasaulē,» ir pārliecināts meža īpašnieks Edgars Dupužs.
Raksta avots:www.mezaavize.lv, autors: Vineta Kalve