Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Līdz 2023.gada 1.septembrim noteikti egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās ierobežošanas pasākumi visā Latvijā

Līdz 2023.gada 1.septembrim noteikti egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās ierobežošanas pasākumi visā Latvijā

Latvijā postošākais skuju koku kaitnieks ir egļu astoņzobu mizgrauzis, kas spēj iznīcināt pat veselas audzes. Liela uzmanība jāpievērš egļu audzēm, kas vecākas par 50 gadiem. Ja mizgrauzis ir ieperinājies audzē un meteoroloģiskie apstākļi mizgraužu izplatībai konkrētajā gadā ir labvēlīgi, vienīgais pareizais risinājums ir audzes nociršana sanitārajā vienlaidus cirtē. . Ar audzes savlaicīgu nociršanu var glābt blakus esošās vēl nebojātās audzes. Par to, kā rīkoties meža īpašniekam, lai mazinātu egļu astoņzobu mizgrauža izplatību, aizsargājot savas egļu audzes, Latvijas Meža īpašnieku biedrība kopā ar entomotologu, LVMI “Silava” vadošo pētnieku Agni Šmitu sagatavoja konspektīvu informācijas kopsavilkumu (detalizētāku informāciju atrodama šeit).

Sākot ar š.g. 1.aprīli Ministru kabinets izsludināja ārkārtējo situāciju Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Latgales reģiona 32 novadu 230 pagastos. Egļu astoņzobu mizgrauža nodarīto bojājumu ierobežošanai tika noteikta virkne pasākumu, kas gan ierobežo meža īpašnieku darbību, gan gluži pretēji, ļauj aktīvāk darboties cērtot svaigi invadētos kokus. Ministru kabineta noteikumi Nr. 180 “"Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" noteiktie pasākumi bija spēkā līdz š.g. 1.jūlijam. 
Lai efektīvāk mazināt egļu astoņzobu mizgrauža straujo izplatībuoeriodā pēc 1.jūlija, valdība š.g. 27.jūnijā apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus meža aizsardzības noteikumos, nosakot, ka lēmumu par meža kaitēkļu masveida savairošanās vai slimību izplatīšanās situācijas noteikšanu, saimnieciskās darbības ierobežojumus un īstenojamos pasākumus, lai apkarotu kaitēkļus un slimības vai apturētu to izplatīšanos, turpmāk pieņems Valsts meža dienesta ģenerāldirektors (vairāk informācija atrodama šeit). 

Ar 2023.gada 30.jūniju sagatavots VMD rīkojums Nr. 116 “Par egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošnās ierobežošanas pasākumiem”, kas stājies spēkā ar š.g. 1.jūliju un darbosies līdz 1.septembrim. Jaunie pasākumi tiek paplašināti un ir spēkā visā Latvijas Republikas teritorijā. Savukārt, citas būtiskākās izmaiņas saistītas ar to, ka:

  • apliecinājumu derīguma termiņš vienlaidus sanitārajai cirtei tiek noteikts 2 gadi;

  • noteikta jauna zona “D”, t.i., visas audzes, kas atrodas ārpus vērtīgajām egļu audzēm “A” zonā un aizsargzonām “B” (līdz 100 m) un “C” (101-500 m) zonām, tajā nav aprobežojumu un ir dota iespēja cirst visu audzi sanitārajā vienlaidus cirtē, ja audzē ir vismaz 10 svaigi invadēti koki uz 1 ha;

  • tiek pieļauts cirst arī svaigi invadētos un vēja gāztos kokus sanitārās izlases cirtes veidā visās zonās. 

Spiežot uz zemāk esošo aktīvo saiti, interesenti var iepazīties detalizētāk ar VMD rīkojumu Nr. 116 "Par egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošnās ierobežošanas pasākumiem”

Ikviens interesents var noskatīties 2023.gada 21.jūnija tiešsaistes vebināru, kuras laikā entomotologs, LVMI "Silava" vadošais pētnieks Agnis Šmits sniedz informāciju par izplatītāko kaitēkli egļu audzēs, t.i. par egļu astonzobu mizgrauža izplatību un par to, kā var pārliecināties, vai egles koku ir skāris šis kaitēklis. Vebināra noslēguma daļā arī informācija par citu kaitēkļu izplatību Latvijā.