Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Meža īpašnieki turpinās palielināt meža vērtību

Meža īpašnieki turpinās palielināt meža vērtību

Latvijas Meža īpašnieku biedrības kopsapulcē, kas notika 2.aprīlī, Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs atbalstīja nostāju par racionālu zemes izmantošanu šobrīd neizmantotās zemēs, tai skaitā produktīvas mežaudzes ierīkošanu vietās, kas nav lauksaimniecībai piemērotas. Ministrs arī apstiprināja, ka visticamāk vēl šogad būs atvērta kārta atbalsta pasākuma „Meža ekonomiskās vērtības palielināšana" ar 2 miljoniem eiro.

Minists J.Dūklavs informēja, ka Latvija jau ir nosūtījusi Eiropas Komisijai dokumentāciju par jaunā perioda atbalsta pasākumiem un uzsvēra, ka liela nozīme pozitīvam EK lēmumam par valsts priekšlikumu ir tam, vai pasākums dod vēlamo atdevi. Meža īpašniekiem ir pamats cerēt, ka arī jaunajā Lauku attīstības programmā mežaudžu noturībā savu ieguldījumu dos jaunaudžu kopšanas aktivitāte, jo iepriekšējā periodā šis pasākums ir bijis ļoti pieprasīts no meža īpašnieku puses un izkopto jaunaudžu platības ir palielinājušās septiņkārtīgi, ja salīdzina ar laiku bez šī pasākuma.

Turpinot diskusiju par par jaunaudžu kopšanas pasākumu, ministrs apsolīja, ka ņemot vērā 2013.gada nogalē izsludinātajā kārtā iesniegto projektu skaitu, kas trīs reizes pārsniedza pieejamo finansējumu, kā arī gada nogalē izteikto LMIB aicinājumu piešķirt papildus finansējumu šim pasākumam, Zemkopības ministrija lēma par vēl vienas kārtas izsludināšanu par 2 miljoniem eiro tuvāko mēnešu laikā.

Meža īpašnieki izmantoja iespēju jautāt ministram arī par diskusijām par zemes tirgus ierobežojumiem pēc 1.maija. LMIB viedoklis šajā jautājumā ir atbalstīt tādu likumprojekta redakciju, kas nediskriminē dažādus uzņēmējdarbības veidus laukos, t.sk., mežsaimniecību. Ņemto vērā, ka Latvijā 90% gadījumu lauku īpašums sastāv gan no meža, gan lauksaimniecības zemes, tad ir svarīgi, lai uzliekot stringrus nosacījumus lauksaimniecības zemes iegādei, neciestu meža īpašnieki, kas vēlas attīstīt savu uzņēmējdarbību mežsaimniecībā.

Sanāksmes gaitā ZM Meža departamenta pārstāvji Ilze Silamiķele un Normunds Strūve informēja sīkāk par ieplānotajām aktivitātēm mežsaimniecībā jaunajā plānošanas periodā. Darbs pie nosacījumu izstrādes vēl ir procesā, bet aktivitātes ir ieplānotas šādos pasākumos:

  • Ieguldījumi mežu attīstībā un mežu dzīvotspējas pilnveidošanā

-      Meža ugunsgrēkos un dabas katastrofās iznīcinātu mežaudžu atjaunošana;

-      Ieguldījumi meža ekosistēmu noturības un ekoloģiskās vērtības uzlabošanai

§  Jaunaudžu kopšana un jaunaudžu kopšana ar atzarošanu;

§  Neproduktīvu mežaudžu nomaiņa saskaņā ar normatīvajiem aktiem par koku ciršanu mežā;

§  Valdošās koku sugas nomaiņa baltalkšņa un blīgznas sugu mežaudzēs no 30 gadu vecuma;

-      Meža ieaudzēšana tādās lauksaimniecībā neizmantojamās zemēs, kur lauksaimniecība nav ekonomiski izdevīga (kritērijai zemes auglībai, erozijas riskam).

  • Atbalsts ieguldījumiem lauksaimniecības un mežsaimniecības infrastruktūras attīstībā.
  • Natura 2000 maksājumi meža īpašniekiem

Jaunums attiecībā uz NATURA 2000 maksājumiem ir tāds, ka pirmkārt maksājums no 2015.gada ir plānots diferencēts atkarībā no saimnieciskās darbības aprobežojuma, otrkārt, atbalstu varēs saņemt arī par mikroliegumiem.

Meža īpašnieki izmantoja iespēju padiskutēt ar J.Dūklavu arī par Latvijas enerģētiku un meža nozares potenciālu šī jautājuma attīstībā, norādot, ka enerģijas apjoms, ko Latvija importē gāzes veidā un eksportē šķeldas veidā ir identiski, tikai importētās enerģijas cena ir vairākkārt lielāka par eksportētās enerģijas cenu.

Sapulces turpinājumā Valsts mežzinātnes institūta SILAVA vadošais pētnieks Dr.silv T.Gaitnieks un pētniece Dr.biol. N.Arhipova informēja meža īpašniekus par piepes Heterobasidion spp. izraisīto sakņu trupi. Par šīs tēmas aktualitāti liecina meža īpašniekiem nodarītie zaudējumi, ko rada trupes izraisītie koksnes kvalitātes zudumi, kas vidēji sastāda 1000 eiro uz ha inficētās egļu audzēs. Dr. Gaitnieks informēja klausītājus par faktoriem, kas labvēlīgi ietekmē trupes vairošanos, kā arī par veicamajiem pasākumiem tās ierobežošanai.

Sapulces turpinājumā Valsts Ieņēmuma dienesta pārstāves Inese Bērziņa un Janīna Bukovska skaidroja IIN un PVN piemērošanu darījumos ar kokmateriāliem un augošu mežu. No meža īpašnieku puses bija interese par IIN piemērošanu ES un valsts atbalsta maksājumiem mežsaimniecībai. VID pārstāves uzsvēra, ka IIN šiem maksājumiem netiek piemērots laika periodā no 2013. līdz 2016.gadam.