Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Mežsaimnieki savos īpašumos darbojas mijiedarbībā ar dabu

Mežsaimnieki savos īpašumos darbojas mijiedarbībā ar dabu

Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa „Sakoptākais mežs” komisija otrajā izbraucienā devusies pie trim meža īpašniekiem Madonas un Bauskas novados. Noslēdzošais žūrijas izbraukums notiks jau šonedēļ – 19. augustā, kad žūrijas pārstāvji dosies uz Kurzemi.

Madonas novadā tika apciemoti divi saimnieki – Andrejs Ierags un Aldis Bondars. Abi īpašnieki ar meža apsaimniekošanu saistīti jau ilgi. Andrejam tēvs un vectēvs bijuši mežsargi, savukārt Aldis ikdienā pats ir mežzinis, ko var just arī saimniekošanā. Savukārt Bauskas novadā tika apskatīts uzņēmuma “PK Mežs” apsaimniekotais īpašums. Uzņēmuma īpašnieki savos īpašumos uzmanību pievērš ne tikai mežam, bet arī ainaviskumam un kultūrvēsturiskajam mantojumam. Piemēram, komisijai izrādītajā īpašumā saglabāts cara laiku ceļš.

Andreja Ieraga apsaimniekotajā mežā varēja novērot savā ziņā saudzīgu saimniekošanu. Koki tiek cirsti tikai tad, ja rodas tāda vajadzība. Kā saka pats saimnieks: ”Ēdot vakariņas, jāatstāj arī kas brokastīm.” Taču tajā pašā laikā mežā notikuši arī stādīšanas darbi un veikta veco meliorācijas grāvju pārrakšana. Lielākā daļa jaunaudžu veidotas aizaugušo pļavu vietā, kur pirms tam auguši tikai krūmi.

Aldis Bondars savu īpašumu ir nopircis un, turot doto vārdu iepriekšējiem saimniekiem, atteicies to pārdot tālāk, un ar pilnu krūti sācis tajā saimniekot pats. Gadu gaitā mežā veikti dažādi apsaimniekošanas darbi – jaunaudžu kopšana, neproduktīvo audžu nomaiņa un lauksaimniecībā neizmantojamo platību apmežošana. Īpaši izceļami īpašumā veiktie meliorācijas darbi – atjaunota sena grāvju sistēma, kas palīdzēja nosusināt un apmežot iepriekš neizmantojamu īpašuma daļu. Alda īpašumā ikviens var brīvi ogot un sēņot, taču saimnieku sarūgtina tas, ka cilvēki aiz sevis mēdz atstāt atkritumus. Ne tikai sēņojot vai ogojot, bet arī atvedot uz mežu nolietotos dīvānus vai būvgružus.

„Konkursā “Sakoptākais mežs” satiktie saimnieki ir tuvā mijiedarbībā ar dabu. Katrs saimnieks šo mjiedarbību varbūt izprot citādāk, taču tāda ir ikvienam, ko konkursā esam satikuši. Ir patiess prieks redzēt, ka mums ir cilvēki, kas izvēlas darbu mežā un dara to ar prieku, pašapziņu un zināmu lepnumu par paveikto,” stāsta komisijas pārstāve Ilze Silamiķele.

Konkursa „Sakoptākais mežs” komisiju pārstāv Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Meža departamenta meža stratēģijas un politikas nodaļas vietniece Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Valsts meža dienesta ģenerāldirektore Aina Stašāne, Latvijas Mazpulku padomes priekšsēdētājas vietniece Ilze Kļava, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS „Latvijas valsts meži” pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma „Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis un biologs, pētnieks Māris Olte.

Konkursa otrajā kārtā žūrijas locekļi dosies vēl vienā izbraukumā – 19. augustā, lai apciemotu īpašuma „Druvnieki” īpašniekus Kuldīgas novadā un īpašuma „Pērles 1” saimnieku Talsu novadā. Pēc visu īpašumu apskates žūrija noteiks, kurš no īpašumiem ir pelnījis „Sakoptākā meža” titulu.

Mediju pārstāvji ir aicināti pievienoties pēdējā žūrijas izbraukumā, klātienē iepazīstoties ar mežu īpašniekiem, konkursa organizētājiem, kā arī komisijas pārstāvjiem.

Izbraukumos tiek organizēts kopīgs transports no Rīgas. Izbraukšana paredzēta plkst. 08.00 no Skaistkalnes ielas 1, Rīgā. Par transporta iespējām un papildu informāciju lūdzam sazināties pa tel. 26612153 vai e-pastu signe@mezaipasnieki.lv.  

Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla ieguvei, kas tiks sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvas „Zelta čiekurs” nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu”.

Konkursa nolikums un papildu informācija par vērtēšanas kritērijiem pieejama šeit: https://bit.ly/2K1TnbK.

Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība.

Papildu informācija:

Signe Sēne

Latvijas Meža īpašnieku biedrības organizētā konkursa „Sakoptākais mežs”

Projektu vadītāja

Tālr.nr. 26612153

e-pasts: signe@mezaipasnieki.lv