Pēdējā mēneša laikā mežu ugunsgrēki Portugālē un Spānijā ir prasījuši vismaz 32 cilvēku dzīvības. Šī gada jūnijā ugunsgrēki Portugālē jau prasīja 64 cilvēku upurus.
Saskaņā ar Eiropas meža ugunsgrēku informācijas sistēmu (EFFIS) Šogad Eiropas Savienībā meža ugunsgrēki ir jau izpostījuši vairāk kā 1 000 000 ha. Pēdējā mēneša laikā vien ir nodeguši vairāk kā 200 000 ha mežu. Meža ugunsgrēku intensitāte šogad ir četras reizes lielāka, nekā tā ir bijusi vidēji pēdējos 10 gados.
Šie ugunsgrēki atkārtoti norāda uz palielināto ugunsgrēku risku, ko izraisa klimata pārmaiņas, kā arī nepieciešamību aktīvi apsaimniekot mežus, lai samazinātu meža ugunsgrēku riskus. Meža nozares vājā konkurētspēja dienvidu reģionos ir novedusi pie situācijas, kad daudziem, jo īpaši mazu mežu platību, īpašniekiem mežu apsaimniekošana nav rentabla, un mežu īpašnieki nevar atļauties veikt preventīvus pasākumus, lai samazinātu meža ugunsgrēku risku savos īpašumos. Ugunsgrēku laikā tiek atbrīvots liels daudzums oglekļa, kā uzglabāšana meža ekosistēmās tiek minēta, kā viens no svarīgākajiem arguments meža apsaimniekošanas ierobežošanai Eiropas Savienībā. Šādi piemēri norāda uz situāciju, ka aktīva mežu apsaimniekošana, var veicināt ilgtspējīgu oglekļa uzkrāšanu mežu ekosistēmās (samazinot katru gadu izdegušo mežu platības un, potenciāli, palielinot koksnes krājas apjomu) un iegūtās koksnes izmantošana, tai skaitā priekšmetos/būvēs ar ilgu dzīves ciklu, ne tikai nodrošina darbavietas, samazina importu, palielina eksportu un palielina valsts enerģētisko neatkarību, bet arī var veidot jaunas oglekļa krātuves ārpus meža ekosistēmām (piemēram, māju būvniecība izmantojot kokmateriālus).
Rakstu sagatavoja: Aigars Loks (CEPF praktikants)