Neskatoties uz MK komitejas lēmumu neatbalstīt likumprojektu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) nepiemērošu meža īpašniekiem, kuru īpašumi cieta augusta vētrā, Meža īpašnieku biedrība aicina Zemkopības ministriju uzturēt iesniegto priekšlikumu.
Pēc spēcīgās vētras 8. augustā, kad tika nopostīti 1600 ha meža, no tiem vismaz 1000 ha privātajos mežos, Zemkopības ministrija iesniedza IIN grozījumus, kuros piedāvāja neaplikt ar IIN fiziskas personas ienākumus, kas šogad gūti no vētras seku likvidēšanas rezultātā iegūto kokmateriālu pārdošanas. Ņemot vērā 11.oktobra MK komitejas lēmumu neatbalstīt šo likumprojektu un iepazīstoties ar publiskajā telpā pieejamo argumentāciju, ar ko pamatots meža īpašniekiem negatīvais lēmums, Meža īpašnieku biedrība nevar nepaust savu viedokli šajā sakarā:
1. nav pamata apgalvojumam, ka valsts neiegūs plānotos ieņēmumus nodokļa veidā, jo tad rodas jautājums - vai valsts šo vētru bija ieplānojusi?
2. tāpat nevaram piekrist, ka priekšlikums nav administrējams dēļ tā, ka nevar nošķirt, kura koksne tiek realizēta no vētras skartajām platībām. Te būtu jāatgādina, ka ciršanas atļaujas (apliecinājumus) izsniedz konkrētam cirtes veidam, piemēram, sanitārai kailcirtei un Valsts meža dienests pat ir ieviesis speciālu kodu to sanitāro kailciršu apzīmēšanai, kur atļaujas tiek izsniegtas 2010.gadā vētras seku likvidēšanai."
3. IIN nepiemērošana šajā gadījumā būtu ne tikai samērīgs atbalsts (neprasot tiešu kompensāciju par postījumiem meža īpašumos) cietušajiem īpašniekiem, bet kalpotu kā stimuls īpašniekiem veikt bojāto koku izvākšanu, tādējādi mazinot kaitēkļu un slimību savairošanās risku ne tikai nopostītajā mežaudzē, bet arī kaimiņu platībās un daudz plašākā reģionā.
4. 2010.gada augusta vētra vēlreiz aktualizēja jautājumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanas lietderību vairākiem ciršu veidiem. Meža īpašnieku biedrība jau vairākkārtīgi ir rosinājusi nepiemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli tiem ciršu veidiem, kuru realizācijas rezultātā tiek likvidētas dabas katastrofu sekas, slimību un kaitēkļu postījumi, kā arī ierobežota to izplatība, novāktas neproduktīvas audzes un veikta audžu kopšana. Pieņemot lēmumus būtu jāizvērtē, kā tie ietekmēs situāciju kopumā, piemēram, meža sanitāro stāvokli, ugunsdrošību, zemes resursu racionālu izmantošanu un potenciālos ieņēmumus valsts budžetā ne tikai konkrētajā situācijā, bet arī ilgākā laika periodā.
Ņemot vērā iepriekš minēto, Meža īpašnieku biedrība aicina Zemkopības ministriju turpināt uzturēt priekšlikumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa nepiemērošu meža īpašniekiem, kuru īpašumi cieta augusta vētrā, izveidot darba grupu, lai sagatavotu priekšlikumus par iedzīvotāju ienākuma nodokļa nepiemērošanu sanitāro, kopšanas un rekonstruktīvo ciršu veidiem.