2022.gaa nogalē, informācijas medijos tika uzsvērts fakts, ka daļa meža teritorijās jāīsteno dabai tuvāka mežsaimniecība. Līdz ar to šobrīd tieši diskusija par pakāpenisko ciršu pieeju atjaunošanu ir laikā un vietā, kura no Latvijas likumdošanas pazuda līdz ar gadsimtu miju.
Pakāpenisko ciršu koncepta trūkums Latvijā novedis pie ieilgušiem t.s. izlasu ciršu mēģinājumiem, kuri lielākoties beigušies ar destruktīviem, pat nožēlas pilniem semināriem, sūrojoties par pašu pieļautām kļūdām. "Kāpēc tad likumdošanā pazuda pakāpeniskās cirtas? Iespējams meklējams pie vainas bija pagājušā gadsimta pēdējā desmitāgāda izveidotais koku ciršanas normatīvais regulējums. Lai parādītu pakāpenisko ciršu izmantošanas iespējas Jelgavas meža novadā ir izveidoti 8 šo ciršu veida demonstrācijas objekti. Demonstrāciju objekti ir viegli atrodami Meža pētīšanas stacijas Jelgavas meža novada 33. un 43. kvartālos, tie ērti piebraucami un paskatāmi, šobrīd izveidota pat iespēja grāvjus šķērsot pa laipiņām.
Demonstrāciju objektu izvēle balstījās balstās 4 pieejās:
Joslu pakāpeniskā cirte - mežaudzi nocērtot divos paņēmienos. Mūsu eksperimentā joslas platums tika pieņemts 30 m, tās novietojot mežaudzēs gan ziemeļu – dienvidu, gan austrumu rietumu virzienos;
Klasiskā grupu pakāpeniskā cirte, 30 m apļveida atvērumā nocērtot visus kokus, bet tam pieguļošā 15 m platā buferjoslā nocērtot 50% no krājas (kokiem);
Modificēta grupu pakāpeniskā cirte (variants A), nocērtot 50% audzi divās 0,5 ha lielās apļa vai kvadrāta formās, pārējo audzes daļu necērtot.
Modificēta grupu pakāpeniskā cirte (variants B), izdarot otrādi – divas 0,5 ha lielas apļveida vai kvadrātveida audzes daļas saglabājot necirstas, nocērtot pērējo mežaudzes daļu tām apkārt.
Plašāku raksta versija ar Latvijas Valsts mežzinātnes insitūta (LMVI) "Silava" direktoru Jurģi Jansonu lasāms portālā Delfi.lv šeit. Rakstā ir uzsvērts, uz kādām pieejām balstīta demonstrāciju objektu izvēle un skaidroti daži apsvērumi par pakāpeniskām cirtēm.
Avots: Portāls "Delfi.lv", raksts "Jurģis Jansons: Vai pakāpenisko ciršu atgriešanās mežsaimniecības domāšanā un praksē palīdzēs padarīt to dabai tuvāku?", 04.08.2023