Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Par Eiropas gada koku Latvijā šogad kļuvis Sējas dižozols

Par Eiropas gada koku Latvijā šogad kļuvis Sējas dižozols

Par “Eiropas gada koku Latvijā 2022” šogad kļuvis Saulkrastu novada Sējas pagastā līdzās Sējas muižai augošais ozols, informēja pašvaldībā.

Otro vietu šī gada balsojumā ieguva Glika ozoli no Alūksnes, trešajā vietā ierindojoties Ciemgaļu mežābelei no Turlavas pagasta Kuldīgas novadā.

Piektdien, 25. novembrī, plkst.13 pie Sējas ozola notiks konkursa laureātu sveikšana, pulcinot ne vien konkursa organizatorus un dalībniekus, bet arī Saulkrastu novada pašvaldības, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālās nodaļas pārstāvjus un vietējos iedzīvotājus.

Konkurss Eiropas Gada koks citās Eiropas valstīs notiek no 2002. gada, Latvijā to organizē Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība. Konkursa mērķis ir izcelt vecos kokus kā nozīmīgu dabas un kultūras mantojuma daļu, kas ir pelnījusi rūpes un aizsardzību.

Atšķirībā no citiem līdzīgiem konkursiem, Eiropas Gada koka konkurss nefokusējas uz koka skaistumu vai vecumu, bet gan uz koka stāstu un tā saistību ar cilvēkiem. Konkursā tiek meklēti koki, kas ir kļuvuši par daļu no kopienas.

“Latvijā ir ļoti daudz skaistu koku ar stāstiem. Katram latvietim koks ir svarīgs un pie katras mājas ir iestādīti un aug koki, tāpēc izlēmām, ka ir jāpiedalās, lai par latviešu dižkoku kultūru uzzina arī ārpus Latvijas.” Tā par konkursu izsakās Latvijas Mežu sertifikācijas padomes priekšsēdētājs Māris Liopa

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks norāda, ka latvieši ļoti ciena ozolus, tir esot mūsu vēstures liecību glabātāji. Kopjot savu vēsturi, mēs kļūstam spēcīgāki.

“Sējas dižozols ir kļuvis par vienu no Saulkrastu novada simboliem, kas iekļauts mūsu jaunveidotajā novada ģerbonī. Ar saules gaismu un ozola spēku – tādi esam mēs Saulkrastu novadā, un tik stipri mēs arī gribam palikt, atstājot šo nozīmīgo mantojumu mūsu pēctečiem,” sacīja Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis.

Konkursam šogad tika pieteikti astoni koki ar stāstiem, par kuriem varēja nobalsot ikviens interesents.

Jau nākamā gada februārī Sējas dižozols ar savu stāstu piedalīsies konkursa “Eiropas gada koks” starptautiskajā balsojumā. Sējas dižozola stāsta panākumi tur ir atkarīgi no tā, cik aktīvi paši balsosim. Eiropas apbalvošanas ceremonija norisināsies martā/aprīlī Briselē.

Avots: zinas.tv3.lv