Pētnieki atklājuši pārsteidzošu koku spēju - koki spēj nodot signālus cits citam, brīdinot par tuvojošos Saules aptumsumu, un šo procesu vada visvecākie meža iemītnieki.
Starptautiska pētnieku komanda no Austrālijas Southern Cross Universitātes un Itālijas Tehnoloģiju institūta ir atklājusi, ka bērzi Dolomītu kalnu mežā reaģē uz Saules aptumsumiem, izmantojot bioelektriskos signālus*. Un, pats interesantākais – šo reakciju vada vecākie koki, kuri pirmie uztver notiekošo un “paziņo” pārējiem.
“Šis ir rets un nozīmīgs piemērs, kā meži reaģē uz apkārtējās vides pārmaiņām. Tas atklāj, ka augi spēj paredzēt notikumus un sinhronizēti reaģēt,” skaidro profesore Monika Gagliano. “Faktiski mēs redzam, kā darbojas tas, ko bieži dēvē par ‘koku tīmekli’ (wood wide web) ”.
Ne tikai instinkti, bet informēta sadarbība
Lai arī augu pasaule bieži tiek uzskatīta par pasīvu, visi dzīvie organismi, arī koki, izmanto elektroķīmisku komunikāciju jeb bioelektriskos signālus. Šī “valoda” ļauj kokiem reaģēt uz vides pārmaiņām vēl pirms tās pilnībā iestājušās.
Pētījumā konstatēts, ka vairākas stundas pirms Saules aptumsuma koki sākuši izstarot specifiskus elektriskos impulsus. Turklāt šie signāli izplatījušies pa visu mežu sinhronizētā veidā – un iniciatori bijuši tieši vecākie koki.
Profesors Alesandro Čiolērio skaidro: “Mēs atklājām, ka šī reakcija nav saistīta ar parasto vielu apmaiņu starp augiem, bet gan notiek kā kolektīva enerģētiska sinhronizācija. Mežs darbojas kā viens vesels organisms.”
Kāpēc Saules aptumsums ir tik nozīmīgs?
Lai gan Saules aptumsums ilgst vien dažas minūtes, tas īslaicīgi izjauc koku iekšējo ritmu, kas balstās uz diennakts cikliem. Tas ietekmē vielmaiņu, ūdens plūsmu un pat aizsargspēju pret kaitēkļiem. Lai mazinātu šīs svārstības, koki “brīdina” citus – apstādinot vai samazinot noteiktas funkcijas, līdz vide atkal kļūst stabila.
Pētījums liecina, ka vecākie koki ne tikai jūt aptumsumu agrāk, bet arī vada pārējos, tā saglabājot meža līdzsvaru. Šī “kolektīvā gudrība” var būt īpaši nozīmīga mainīgā klimatā, kur adaptācija ir izdzīvošanas atslēga.
Vecie koki – meža atmiņa
“Vecākie koki mežā glabā zināšanas par iepriekšējām vides izmaiņām. Koki ir kā dzīvas arhīva grāmatas, kas nodod pieredzi jaunajai paaudzei,” uzsver Gagliano. “To nozīme mežu ekosistēmās ir daudz lielāka nekā tikai skābekļa ražošana vai ēnas došana.”
Šie atklājumi maina izpratni par augiem un to spējām. Tie parāda, ka koki nav tikai individuāli augi, bet gan daļa no sarežģīta, koordinēta dzīva tīkla. Šī izpēte arī uzsver, cik būtiski ir saglabāt vecos mežus, kas sevī nes šo kolektīvo pieredzi.
*Bioelektriskie signāli – vāji elektriski impulsi, kurus augi izmanto, lai iekšēji vai savstarpēji reaģētu uz vides pārmaiņām. Bioelektriskie signāli var pārvietoties pa saknēm, stumbru vai lapām.
Avots: https://newatlas.com/biology/trees-knowledge-eclipse/