Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Pieejams atbalsts meža īpašniekiem

Pieejams atbalsts meža īpašniekiem

Spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka kārtību, kādā meža īpašnieki varēs pieteikties uz atbalsta maksājumiem noteiktiem mežsaimnieciskiem darbiem.

 Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks pauž gandarījumu par šo noteikumu stāšanos spēkā, jo, realizējot ES atbalstītos pasākumus, aktivizēsies darbība privātajos mežos un papilināsies mežu ekonomiskā vērtība. Kā būtisku panākumu noteikumos par atbalstu jaunaudžu kopšanai A.Muižnieks uzsver normu, kas ļaus meža īpašniekam pašam izkopt jaunaudzi, nevis obligāti pirkt pakalpojumu. Tas veicinātu meža īpašnieku atbildību un personisko ieguldījumu sava īpašuma apsaimniekošanā.

 Šobrīd pieteikšanos uz atbalstu nosaka šādi MK noteikumi:

1.      Valsts un ES atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības kārtība Latvijas lauku attīstības programmas 2007.-2013. gadam pasākuma „Meža ekonomiskās vērtības uzlabošana" īstenošanai;

2.      Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības kārtība Lauku attīstības programmas 2007.-2013.gadam pasākuma "Mežsaimniecības ražošanas potenciāla atjaunošana un preventīvu pasākumu ieviešana" aktivitātes "Mežsaimniecības ražošanas potenciāla atjaunošana ugunsgrēku un dabas katastrofu radīto postījumu vietās" īstenošanai (Nr.748 spēkā ar 20.09.2008.);

Tuvākajā laikā MK plānots apstiprināt:

3.      Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības kārtība Lauku attīstības programmas 2007.-2013.gadam pasākuma „Lauksaimniecībā neizmantojamās zemes pirmreizējā apmežošana" īstenošanai.

 Meža īpašnieki var pieteikties atbalstam visās trīs šajās programmā minētajās aktivitātēs. MK noteikumi izstrādāti tā, lai visām 3 aktivitātēm var rakstīt kopīgu Meža apsaimniekošanas plānu. Bet var rakstīt arī katrai programmai atsevišķu plānu. Pirmajā gadā var piedalīties vienā aktivitātē, nākamā gadā - otrā utt.

Uz atbalstu var pretendēt:

-         Fiziska persona - meža zemes īpašnieks;
-         Juridiska persona, kuras pamatkapitālā privātā kapitāla daļas ir 50% vai vairāk un kas ir meža zemes īpašnieks;
-         Pašvaldība - meža zemes īpašnieks;
-         Pašvaldības kapitālsabiedrība.

Aktivitātē „Meža ekonomiskās vērtības uzlabošana" paredzēts atbalsts šādām aktivitātēm:

-         Jaunaudžu kopšana;

-         Mazvērtīgu mežaudžu nomaiņa;

-         Jauni instrumenti un aprīkojums, kas paredzēts jaunaudžu kopšanai un mazvērtīgu mežaudžu nomaiņai.

Lai pretendētu uz atbalstu jaunaudžu kopšanai, projekta īstenošanas platībā ir jābūt veiktai meža inventarizācijai.

Jaunaudžu kopšana projektu attiecināmo izmaksu summa nepārsniedz 210 latus par hektāru vienā kopšanas reizē, vai 300 latu par hektāru, ja vienlaicīgi ar nākotnes koku kopšanu tie tiek atzaroti.

Mazvērtīgu mežaudžu nomaiņā projekta attiecināmo izmaksu summa nepārsniedz 840 Ls par ha (ietvertas atjaunošanas izmaksas: augsnes sagatavošana, stādu iegāde, agrotehniskā apkope).

Par mazvērtīgu mežaudzi uzskata:

-         dabiski atjaunojušos izcirtumu vai mežaudzi, kurā vidējais valdošās koku sugas koku augstums ir no diviem līdz sešiem metriem un meža augšanas apstākļiem piemērotu koku skaits ir mazāks par koku skaitu, kas atbilst kritiskajam šķērslaukumam;

-         neproduktīvu mežaudzi, atbilstoši normatīvajiem aktiem par koku ciršanu meža zemēs;

-         mazvērtīgas mežaudzes nomaiņai izmanto piemērotas izcelsmes stādāmo materiālu, kas atbilst normatīvajos aktos par meža reproduktīvo materiālu noteiktajām prasībām;

-         stādīto koku īpatsvars ir vismaz 75 % no izveidotās mežaudzes kopējā koku skaita;

-         izveidotā mežaudze atbilst atjaunotas mežaudzes kritērijiem saskaņā ar normatīvajiem aktiem par meža atjaunošanu.

 Jaunu instrumentu vai aprīkojuma iegādes gadījumā vienam pretendentam viena projekta kopējā attiecināmo izmaksu summa nepārsniedz 3514 latus vienā izmaksas reizē vai 7028 latus līdz 2013. gadam. Projekta minimālais apmērs - Ls 702.

Atbalstu jaunaudžu kopšanai ar vidējo valdošās koku sugas koku augstumu līdz četriem metriem var saņemt divas reizes laikposmā līdz 2013.gadam, kopšanu veicot ne biežāk kā reizi trijos gados. Pretendents pirms katras kopšanas reizes iesniedz projekta iesniegumu Lauku atbalsta dienestā. atbalstu mežaudžu kopšanai ar vidējo valdošās koku sugas koku augstumu no četriem līdz astoņiem metriem var saņemt vienu reizi. Atbalstu nākotnes koku kopšanai var saņemt mežaudzēs, kurās valdošās sugas koku vidējais augstums ir no sešiem līdz astoņiem metriem. Nākotnes koku kopšana ir augšanas telpas atbrīvošana vismaz trīs metru rādiusā ne mazāk kā 500 kokiem vienā hektārā. Vienlaicīgi ar nākotnes koku kopšanu atļauts veikt to atzarošanu (atzarota vismaz viena trešdaļa no koka augstuma).

Par attiecināmām izmaksām šajā aktivitātē uzskata:

-         Jaunaudžu kopšanas izmaksas, tai skaitā nākotnes koku atzarošana

-         Mežaudzes atjaunošanas izmaksas, tai skaitā augsnes sagatavošana stādīšanai, stādāmā materiāla iegāde, stādīšana un kopšana mežaudzes ierīkošanas gadā (mazvērtīgu mežaudžu nomaiņa)

-         Jaunaudžu kopšanai un mazvērtīgo mežaudžu nomaiņai paredzētu jaunu instrumentu, aprīkojuma un darba aizsardzības līdzekļu izmaksas

Par neattiecināmām izmaksām šajā aktivitātē uzskata izdevumus par šādiem pasākumiem:

-         Mazvērtīgās mežaudzes novākšana

-         Mežistrādes tehnika

-         Bankas procentu maksājumi, maksa par naudas pārskaitījumiem, valūtas maiņas komisijas maksājumi un valūtas svārstību radītie zaudējumi

-         Naudas sodi, līgumsodi un tiesāšanās izdevumi

-         Instrumentu un aprīkojuma tehniskās apkopes, rezerves daļu un ekspluatācijas izdevumi 

Meža īpašnieks saņem pusi no izmaksām, kas bijušas, realizējot projektu.

Viens pretendents šajās aktivitātēs vienā gadā var saņemt atbalstu platībām, kas nepārsniedz 50 ha. 

Aktivitātē Mežsaimniecības ražošanas potenciāla atjaunošana ugunsgrēku un/vai dabas katastrofu radīto postījumu vietās ir šādi nosacījumi:

-         Atbalstu piešķir par meža atjaunošanu platībā, kurā mežaudze iznīcināta ugunsgrēka vai dabas katastrofas (snieglauze, sniegliece, vējlauze, vējgāze) rezultātā.

-         Mežaudzes atjaunošanai izmanto piemērotas izcelsmes stādāmo materiālu, kas atbilst normatīvajos aktos par meža reproduktīvo materiālu noteiktajām prasībām.

-         Stādīto koku īpatsvars atjaunotajā mežaudzē ir vismaz 50%.

-         Mežaudzi uzskata par atjaunotu, ja tā atbilst kritērijiem, kas noteikti normatīvajos aktos par meža atjaunošanu. 

Aktivitātē Lauksaimniecībā neizmantojamās zemes pirmreizējā apmežošana ir paredzēts atbalsts šādiem pasākumiem: 

1.      mežaudzes ieaudzēšana lauksaimniecībā neizmantojamā zemē;
2. dabiski ieaugušu mežaudžu kopšana un papildināšana lauksaimniecībā neizmantojamā zemē. 

Par lauksaimniecībā neizmantojamu zemi šo noteikumu izpratnē uzskata lauksaimniecības zemi, kas netiek izmantota lauksaimnieciskajā ražošanā un kuras lietošanas veida maiņai saņemta transformācijas atļauja, kā arī krūmājus un citu zemi (izņemot meža zemi). Par dabiski ieaugušu mežaudzi uzskata mežaudzi, kas izveidojusies lauksaimniecībā neizmantojamā zemē. Atbalstu 1. aktivitātes īstenošanai saņem par mežaudzes ieaudzēšanu un ieaudzētās mežaudzes kopšanu platībā, kurā ieaudzējamo koku sugu dabiski ieaugušo koku skaits ir mazāks par koku skaitu, kas atbilst kritiskajam šķērslaukumam saskaņā ar normatīvajiem aktiem par koku ciršanu meža zemēs. Ieaudzējot mežaudzi lauksaimniecības zemēs un krūmāju zemēs, atbalstu saņem par mežaudzes ieaudzēšanu un ieaudzētās kopšanu. Citās zemēs atbalstu saņem tikai par mežaudzes ierīkošanu

Atbalstu 2. aktivitātes īstenošanai saņem: par tādu dabiski ieaugušas mežaudzes papildināšanu un kopšanu, kurās ieaudzējamo koku sugu dabiski ieaugušo koku skaits ir lielāks par koku skaitu, kas atbilst kritiskajam šķērslaukumam, bet mazāks par minimālo vai par dabiski ieaugušas mežaudzes kopšanu, kurās ieaudzējamo koku sugu dabiski ieaugušo koku skaits ir lielāks par minimālajam šķērslaukumam atbilstošo koku skaitu

 Atbalsta apjoms  

Visās trijās aktivitātēs visā plānošanas periodā (līdz 2013.gadam) pieejamais atbalsta apjoms ir 50 miljoni latu - 35 milj. Ls ekonomiskās vērtības palielināšanai, meža atjaunošanai pēc dabas katastrofām - 4 milj Ls, lauksaimniecībā neizmantotās zemes apmežošanai 12 milj. Ls.

Zemkopības ministrija ir ieteikusi LAD izsludināt pirmo pieteikšanos kārtu novembrī. Pirmajā kārtā pieejamais pieteikšanās apjoms ir 5,1 milj. Ls meža ekonomiskās vērtības palielināšanai, 800 tūkstoši latu meža atjaunošanai pēc dabas katastrofām un 1,8 milj. Ls lauksaimniecībā neizmantotās zemes apmežošanai. Šobrīd meža īpašniekiem vajadzētu gatavot nepieciešamo dokumentāciju, ko nosaka MK noteikumi:

-         projekta pieteikums,

-         meža apsaimniekošanas plāns,

-         Zemesgrāmatas apliecība un, ja projekta īstenošanai paredzēts ņemt kredītu, tad arī

-         izziņa no kredītiestādes par gatavību izskatīt kredīta piešķiršanu.

 Lai diskutētu par piedāvātajām iespējām, kā arī izvērtētu iepriekšējā plānošanas periodā iztērētajiem līdzekļiem mežsaimnieciskajiem pasākumiem, Meža īpašnieku biedrība ar Meža attīstības fonda atbalstu rīkoja seminārus mediju pārstāvjiem un vietējo meža īpašnieku apvienību pārstāvjiem. Semināros piedalījās ar Zemkopības ministrijas Meža politikas īstenošanas nodaļas vadītājs Normunds Strūve, kas atbildēja uz semināra dalībnieku jautājumiem.