Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Saimniekojot mežā, gan jādomā pašam, gan jāklausās dabā

Saimniekojot mežā, gan jādomā pašam, gan jāklausās dabā

Aizvadīts konkursa „Sakoptākais mežs” žūrijas pirmais meža īpašumu vērtēšanas izbraukums, kurā apciemoti pirmie divi otrās kārtas dalībnieki. Kaut gan viens no īpašniekiem saimnieko lielākā īpašumā, bet otrs mazākā, abus saimniekus vieno rūpīga lēmumu pieņemšana un ieklausīšanās dabā. To atzinīgi novērtēja arī konkursa komisija. Nākamais izbraukums plānots 12. augustā, kad tiks apskatīti trīs īpašumi Bauskas un Madonas novados.

Pirmajā izbraucienā apskatītie īpašumi atrodas Limbažu un Valmieras novados. Abos īpašumos bija redzamas skaistas mežaudzes, un komisija īpaši uzteica abu saimnieku lēmumu pieņemšanu, domāšanas veidu un to, kā mežos tiek darīts viss, lai katram kociņam būtu pēc iespējas labāka augšana. Limbažu novadā žūrija viesojās pie Valda Janitena, kurš konkursam bija pieteicis īpašumus, kuru platība ir 7,5 ha. Saimnieks ir bijis mežsaimnieks visu mūžu un jau no sākta gala ir zinājis, ka strādās mežā. Valdis uz mežu dodas teju katru dienu. Īpašumā redzamas atzarotas egles un bērzi. Uzmanība pievērsta arī daudzveidībai, un katram stādam mežā tiek atrasta vieta. Nelielos apjomos redzami arī priežu, liepu, melnalkšņu un citu koku puduri.

Savukārt Valmieras novadā tika apskatīts saimnieka Jura Ozoliņa 14,1 hektāru lielais īpašums. Ikdienā Juris apsaimnieko aptuveni 500 hektārus lielus meža īpašumus, taču šajā īpašumā ļoti strādāts pie meliorācijas sistēmas, lai glābtu mežu no pārlieku liela mitruma. Mežaudzes tiek atjaunotas gan dabiski, gan mākslīgi. Turklāt saimnieka īpašumā atrodami arī dažādi mežaudžu tipi un dabas vērtības. Pieņemot lēmumus par saimniekošanu mežā, tiek domāts arī par dabu un meža iemītniekiem. Piemēram, ap skudru pūzni aplikta neliela koka barjera, lai kāds tam nejauši neizdara pāri.

“Mēs šodien redzējām mežus, kuru apsaimniekošanā ieguldīts iespaidīgs darbs. Gribas izcelt to, kā saimnieki pieņem lēmumus – atbildīgi pret mežu, kas ir viņu īpašumā. Turklāt ir prieks, ka šie nav vienīgie saimnieki, kas pret savu īpašumu izturas atbildīgi. Citi, iespējams, ar to nelielās, neatrāda pārējiem savu darbu, bet patiesībā mums ir ļoti daudz šādu atbildīgu saimnieku. Un tas priecē,” stāsta Valsts meža dienesta ģenerāldirektore Aina Stašāne.

Konkursa „Sakoptākais mežs” komisiju pārstāv Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Meža departamenta meža stratēģijas un politikas nodaļas vietniece Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Valsts meža dienesta ģenerāldirektore Aina Stašāne, Latvijas Mazpulku padomes priekšsēdētājas vietniece Ilze Kļava, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS „Latvijas valsts meži” pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma „Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis un biologs, pētnieks Māris Olte.

Konkursa otrajā kārtā žūrijas locekļi dosies vēl divos izbraukumos 12. un 19. augustā, lai apskatītu un novērtētu konkursa dalībnieku meža īpašumus klātienē.

Mediju pārstāvji ir aicināti pievienoties žūrijas izbraukumos, klātienē iepazīstoties ar mežu īpašniekiem, konkursa organizētājiem, kā arī žūrijas pārstāvjiem. Otrais izbraukums notiks 12. augustā. Izbraukuma laikā tiks apskatīti meža īpašumi Bauskas un Madonas novadā.

Izbraukumos tiek organizēts kopīgs transports no Rīgas. Izbraukšana paredzēta plkst. 08.00 no Skaistkalnes ielas 1, Rīgā. Par transporta iespējām un papildu informāciju lūdzam sazināties pa tel. 26612153 vai e-pastu signe@mezaipasnieki.lv.

19. augustā žūrija dosies pie Rišarda Petraškēvica Talsu novadā un Rūdolfa un Silvijas Paeglēm Kuldīgas novadā.

Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla ieguvei, kas tiks sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvas „Zelta čiekurs” nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu”.

Konkursa nolikums un papildu informācija par vērtēšanas kritērijiem pieejama šeit: https://bit.ly/2K1TnbK.

Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība.

Ieskats no pirmā izbraukuma: 

 

 

Papildu informācija:

Signe Sēne

Latvijas Meža īpašnieku biedrības organizētā konkursa „Sakoptākais mežs”

Projektu vadītāja

Tālr.nr. 26612153

e-pasts: signe@mezaipasnieki.lv