Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Seši praktiski pasākumi mijiedarbības ar dabu veicināšanai saimnieciskajos mežos Somijā

Seši praktiski pasākumi mijiedarbības ar dabu veicināšanai saimnieciskajos mežos Somijā

Dabas aizsardzība saimnieciskajos mežos ir nozīmīga Somijā, jo lielākā daļa mežu tiek apsaimniekoti ekonomisko mērķu ietvaros. Vairāki Somijas mežsaimniecības uzņēmumi kā Metsa Group, UPM un Stora Enso apkopojuši sešu konkrētus dabas pārvaldības pasākumus. 

1. pasākums: Sugu dzīvotņu uzlabošana

Mežsaimniecības uzņēmumi “Tornator” un “Stora Enso” ir uzlabojuši siltummīlošu sugu dzīvotnes Huuhanranta teritorijā Ruokolahti, Austrumsomijā. Šie pasākumi sniedz nozīmīgu labumu vairākām meža sugām, un to īstenošanai izmantoti ekoloģiski pārdomāti paņēmieni, piemēram, retināšana, apauguma novākšana, zemes uzirdināšana un maza mēroga kailciršu veikšana. Minētajā teritorijā un citviet, kur tiek veikti līdzīgi darbi, tiek nodrošināta dzīvotne aptuveni 7% no visām apdraudētajām meža sugām Somijā. Siltās un saulainās meža teritorijās, veicot šādus apsaimniekošanas pasākumus, ir iespējams būtiski uzlabot apstākļus plašam sugu lokam, turklāt bieži vien šiem darbiem nav nepieciešami ievērojami finansiālie ieguldījumi.

2.pasākums: Vienmērīgs koku segums (klājums) kūdrājos

Uzņēmums “Metsä Group” piedāvā augstāku koksnes cenu meža īpašniekiem, ja tie izvēlas apsaimniekot barības vielām bagātus kūdrājus, saglabājot vairāk koku. Šādos gadījumos ieteicams izmantot maza mēroga kailcirtes vai izlases cirtes metodes. Turklāt šāda kokaugu apsaimniekošanas pieeja palīdz samazināt emisijas un veicina dabas daudzveidības līdzsvara saglabāšanu.

3.pasākums: Kūdrāju dzīvotņu atjaunošana

Somijas uzņēmums “UPM” plāno līdz 2030. gadam atjaunot vismaz 3000 hektāru kūdrāju dzīvotņu, kas ir daļa no uzņēmuma jaunās meža dzīvotņu programmas. Tās mērķis ir uzlabot bioloģisko daudzveidību, atjaunot ūdenskrātuvju dabisko stāvokli un veicināt oglekļa piesaisti. Pirmais atjaunošanas projekts 170 hektāru platībā tiek īstenots Sulkueenneva kūdrājā Virratos, 300 kilometrus uz ziemeļiem no Helsinkiem. Tāpat uzņēmums “UPM” ir pieņēmis lēmumu palielināt lapkoku īpatsvaru saimnieciskajos mežos, lai uzlabotu to veselību un dabisko daudzveidību. 

4.pasākums: Ieteikumiem saulainām pauguru nogāzēm

Somijas uzņēmums “Metsä Group” iesaka saulaino, garo, līkumoto un šauro vaļņveida pauguru nogāžu apsaimniekošanā izmantot dabas aizsardzības pieejas. Dažas no nozīmīgākajām saulainajām dzīvotnēm ir jāsaglabā neskartas, jo tās ir mājvieta daudzām apdraudētām sugām. Šādās teritorijās var tikt veikta apauguma attīrīšana un zemes uzirdināšana. 

5.pasākums: Kontrolētā dezināšana Centrālajā Somijā

Uzņēmuma “UPM” Somijā, Muuramē, veica kontrolētu dedzināšanu, lai veicinātu reto un apdraudēto sugu dzīvotņu atjaunošanu. Šāda dedzināšana nodrošina iespēju sugām, kas pielāgojušās dzīvei pēc meža ugunsgrēkiem,  un kas Somijā dabā notiek ļoti reti. 

6.pasākums: Egļu stādīšanas apjoma samazināšana

Somijas uzņēmums “Stora Enso” nākotnē plāno samazināt egļu stādījumu blīvumu, lai veicinātu mežu bioloģisko daudzveidību. Uzņēmums paredz stādīt 1600 egļu uz hektāru, salīdzinot ar iepriekšējo 1800 egļu blīvumu. Pārveidojot mežus par jauktiem mežiem, tiek panākta labvēlīgāka vide dažādu sugu ātrākai un daudzveidīgākai attīstībai.

Avots: Forest.fi