Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Šodien godina Eiropas gada koku Latvijā – Sējas dižozolu.

Šodien godina Eiropas gada koku Latvijā – Sējas dižozolu.

Šodien Saulkrastu novadā notika konkursa Eiropas gada koks Latvijā uzvarētāja Sējas dižozola godināšanas pasākums. Konkursu jau otro gadu rīko Latvijas Meža īpašnieku biedrība un Latvijas Meža sertifikācijas padome. Šogad konkursa fināla balsojumā piedalījās 8 pretendenti: Pēterīša ozoliņš pie Duntes skolas, Glika ozoli Alūksnē, Sējas dižozols Limbažu novadā, ”Karogu” liepa Vadakstes pagastā, Ārciema brīvdabas baznīcas dzīvības koks Pāles pagastā, Dižlāņu muižas īve Vecpils pagasta Dienvidkurzemes novadā un Ciemgaļu mežābele Turlavas pagastā.

Sējas dižozols ir Sējas pagasta simbols, tam piešķirts Latvijas dabas pieminekļa statuss. Koks ir ne tikai vairākus simtus gadu vecs un savā vērtē varens, tam tiek piedēvētas arī maģiskas spējas. Kā saka koka pieteicēji konkursam: “Katru gadu vasaras saulgriežos 21. jūnijā novada ļaudis pie ozola ir aicināti pulcēties, lai pateiktos ozolam par viņa diženumu, par mūsu novada sargāšanu, par spēku, ko katrs var smelties no tā. Skaista tradīcija iedibināta saulgriežu rītā, kad ozola pakāji pušķojam ar ziedu rotu, cilvēki nes no savām sētām ziedu klēpjus un piedalās ziedu raksta tapšanā. Vakarā pie sapostā dižozola jauktais koris “Sēja” kopā ar sanākušajiem novadniekiem ielīgo vasaras saulgriežu svētkus.”

Šodien godinot Sējas dižozolu pasākumā piedalījās Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Latvijas Meža sertifikācijas padomes vadītājs Māris Liopa, kā arī Saulkrastu novada domes pārstāvji, folkloras kopa un skolēni. Pasākuma vietu dekorēja novada raksti austās segās un lāpas.

Konkursa rīkotāji dāvina Sējas ozolam arborista slēdzienu par nepieciešamajiem apkopes darbiem un arī nodrošina koka apkārtnes labiekārtošanas darbus. 

Sējas ozols tiks izvirzīts Eiropas gada koka konkursam, kur tas sacentīsies par titulu līdzās citu Eiropas valstu gada kokiem. Balsojums norisināsies 2023.gada sākumā. 

 

Konkursu atbalsta Meža attīstības fonds.