Anna Rakemā, Somijas Meža Dienesta Mežsaimniecības direktore saka, ka jaunais likums izmaina perspektīvu no nacionālās ekonomikas uz meža īpašnieka individuālajiem mērķiem.
Viņa skaidro, ka nav šaubu par to, ka jaunais Meža likums, kas stāsies spēkā 2014.gadā ir vēsturisks pagrieziens vairākos aspektos. Jaunā Meža likuma izstrādes skatījums ir meža īpašnieka mērķu sasniegšana mežā - vai nu tā būtu koksnes vai melleņu ieguve.
Esošais Meža likums, kurš ir spēkā kopš 1997.gada, kā arī vēl iepriekšējie likumi ir vairāk vērsti uz sabiedrības interesēm. Mērķis ir bijis palielināt koku augšanas gaitu, koksnes krāju mežos tādējādi nodrošinot labumu tautsaimniecībai, ko dod kokapstrādes nozare. Rakemā atzinīgi novērtē jauno Meža likumu: "Meža īpašniekiem būs daudz praktisku iespēju īstenot savus mērķus mežā."
Mežu varēs cirst jebkurā laikā
Pēc Rakemā domām, vislielākās izmaiņas jaunajā likumā ir ciršanas vecuma atcelšana. Šobrīd kokiem ir jāsasniedz noteikts vecums, pirms tos drīkst cirst. Turpmāk meža īpašnieki varēs cirst kokus, kad to vēlēsies. Tāpat arī ir palielināts to koku sugu klāsts, kurus drīkst izmantot meža ieaudzēšanā, tomēr šajā sarakstā ir tikai vietējās izcelsmes koku sugas. „Cilvēki savā īpašumā drīkst darīt ko vēlas, kamēr tiek nodrošināta veiksmīga meža atjaunošana," paskaidro Rakemā.
Jaunais likums pieļauj saimniekošanu pēc mūžīgā meža principa visos mežos. Praktiski līdz šim brīdim tas bija iespējams īpašās teritorijās, piemēram, mežos ar ainavisku vērtību. Šobrīd visplašāk izmantojamā meža audzēšanas metode ir audzēt mežu vienvecuma audzēs, kuras tiek atjaunotas rotācijas perioda beigās. Mūžīgā meža audzēšanas princips paredz koku ciršanu mazākos apjomos, bet iespējams biežāk. Meža īpašniekam būs jāpaziņo Meža dienstam par iecerēto meža audzēšanas un ciršanas veidu - vai plānotā ciršana notiks pēc nepārtrauktā meža principa vai ar vienreizēju koksnes ieguvi no audzes.
Mežos nenotiks krasas izmaiņas
Rakemā uzskata, ka izmaiņas likumdošanā dažādos meža struktūru. Tomēr izmaiņas nenotiks ātri. Katru gadu tikai divos līdz trīs procentos no visas Somijas mežu platības notiek kopšanas vai galvenās cirtes. Ir izteiktas bažas par to, ka pieļaujot mūžīgā meža principu, palielināsies strīdu skaits. Līdz šim saimniekošana pēc mūžīga meža principa nav izmēģināta, kā arī nav vadlīniju mazizmēra cirtēm vai saimniekošanai pēc mūžīgā meža principa. Meža dienests tāpat paliek institūcija, kas lemj, vai ciršana atbilst likumam. Rakemā pieļauj, ka varētu palielināties strīdu skaits par to, kā tiek veikta ciršana vai par paliekošās cirsmas vietas kvalitāti. Viena no identificētām problēmām ir tāda, ka meža īpašniekam nav skaidra priekšstata, kāds izskatīsies mežs pēc ciršanas. Jaunais likums pieļauj, ka mežs var būt retāks pēc mūžīgā meža saimniekošanas principa nekā pēc tradicionālās krājas kopšanas cirtes. Lai noteiktu, vai ir atstāti pietiekami daudz koku, tiek veikts aprēķins par atstāto koku šķērslaukumu. Rakemā skaidro, ka, ja paliekošā audze atbilst likumdošanas normās noteiktajam minimālajam šķērslaukumam, tad mežs izskatīsies retāks nekā ir ierasts līdz šim.
Plānotājiem jāveic atbildīgs darbs
Ir maz meža profesionāļu ar pieredzi mūžīgā meža audzēšanā, ciršanā un plānošanā. Saskaņā ar jaunā likuma normām, ciršanas plānotājs būs atbildīgs par to, lai ciršana notiktu saskaņā ar likuma normām. Šobrīd par visu ir atbildīgs meža īpašnieks. Rakemā paredz, ka jaunās normas veicinās mežsaimniecības profesionāļu zināšanu pilnveidošanu un izaugsmi.
Jaunais likums tāpat arī ietekmēs Meža dienesta uzraudzības praksi, vadlīnijas un formas. Šobrīd Meža dienests uzrauga, vai mežs ir sasniedzis atbilstošo ciršanas vecumu, vai tiek izmantota atbilstoša ciršanas metode un vai ciršana tika veikta atbilstoši likuma normām. „Turpmāk mēs pārbaudīsim tikai, vai ciršana bijusi likumīga. Attiecībā uz jaunaudzēm mēs šobrīd uzraugām, vai mežs ir veiksmīgi atjaunots. Jaunais likums paredz mums uzraudzīt, vai stādiņi ir dzīvotspējīgi", Rakemā raksturo izmaiņas.
Papildus Meža likumam, tiek grozīti arī citi ar mežsaimniecību saistīti normatīvie akti, kas ietekmēms Meža dienesta darbību. Meža dienests ar Lauksaimniecības un mežsaimniecības ministriju gatavo jaunas uzraudzības vadlīnijas.
Informācijas avots www.forest.fi