Sākums
Latvijas Meža īpašnieku biedrība

Somijas karstās vasaras sekas parādās ar novēlošanos

Somijas karstās vasaras sekas parādās ar novēlošanos

2010. gada vasara Somijas dienvidos bija neierasti karsta un sausa. Somijas Meža pētniecības centrs atzīst, ka sausuma ietekme uz veģetāciju un kokiem būs pamanāma tuvākajā nākotnē. Sausums un neierasti siltais laiks rada kokiem stresu un pamazina to izturību pret kaitēkļiem un slimībām. Nākamajos dažos gados šīs sekas izpaudīsies kā palielināta koku bojāeja.

Sausuma risks visvairāk ietekmē egli to seklās sakņu sistēmas dēļ. Risks attiecas arī uz priedi, kura pārsvarā aug jau tāpat sausās un nabadzīgās augsnēs. Pazeminātā koku izturība padara tos viegli ievainojumus no kaitēkļiem, piemēram, no astoņzobu mizgrauža. Siltie laika apstākļi šovasar varētu būt ļāvuši mizgrauzim radīt otru paaudzi. Vēl bez sausuma un karstuma Somijas meži šovasar piedzīvoja nopietnas vētras, kas nogāza miljoniem kubikmetru koku. Ja tie laikā netiks savākti, tie var kalpot kā kaitēkļu izplatības perēkļi.

Protams, bija arī uzreiz pamanāmas sausuma un karstuma sekas Somijas dienvidu un centrālajā daļā. Parkos koku lapas novīta un arī ogu raža šogad bija ļoti maza. Dauzi krūmi iekrāsojās rudens krāsās daudz agrāk nekā parasti.

Statistika liecina, ka sausas vasaras Somijas dienvidu un dienvidrietumu daļā nav nekas neierasts. Tomēr 2010. gada vasara bija neparasta, jo gaisa temperatūra sasniedza 35 grādus. Neskatoties uz šiem ekstremālajiem laika apstākļiem, tomēr galvenie koku augšanu limitējošie faktori Somijā ir īsais augšanas periods un slāpekļa trūkums augsnē.

 

Informācija no portāla www.nordicforestry.org