Metsä Group nesen paziņoja par turpmāku koksnes bāzes tekstila šķiedras rūpnieciskās ražošanas izpēti. Šajā projektā jau ir ieguldīti desmitiem miljonu eiro, un uzņēmums cer nodrošināt ilgtspējīgu alternatīvu tradicionālajiem tekstilmateriāliem.
Uzņēmums uzskata, ka ES Ekodizaina regula ilgtspējīgiem produktiem (Ecodesign for Sustainable Products Regulation), kas pašlaik tiek izstrādāta, būtu jāveido tā, lai veicinātu tekstila šķiedru ražošanu no atjaunojamiem izejmateriāliem.
"ES lēmumu pieņēmējiem būtu jāsaprot, ka ekoloģiskus produktus var ražot arī no atjaunojamiem resursiem, nevis tikai no pārstrādātiem materiāliem," uzsver Niklass fon Veimarns, Metsä Spring izpilddirektors. Metsä Spring ir Metsä Group struktūrvienība, kas attīsta Kuura koksnes šķiedru tekstilizstrādājumiem.
Ekodizaina regula un jaunie ES standarti
Ekodizaina regula stājās spēkā 2024. gada jūlijā, un pašlaik ES izstrādā kritērijus dažādām produktu grupām, tostarp tekstilizstrādājumiem.
Saskaņā ar ES stratēģiju Eiropas Parlaments ir izteicis vēlmi, lai līdz 2030. gadam visi ES tirgū pārdotie tekstilizstrādājumi būtu lielākoties izgatavoti no pārstrādātas šķiedras. Tomēr jaunās prasības stāsies spēkā ne agrāk kā 2027. gadā.
Kuura tekstilšķiedras rūpnīcas projektēšana ir uzsākta
Jaunās ES vides aizsardzības regulas ir īpaši nozīmīgas Metsä Spring, jo uzņēmums februāra beigās paziņoja par pirmās rūpnieciskās koksnes bāzes tekstilšķiedras rūpnīcas iepriekšējo projektēšanu.
Ražošanā tiks izmantota mīkstā koksne – egles un priedes celuloze, kas iegūta no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem.
"Mūsu lielākā baža attiecībā uz ES regulējumu ir uzsvars uz pārstrādātām izejvielām, kas nozīmētu, ka mežu atjaunojamās izejvielas netiktu iekļautas ekoloģisko kritēriju kopumā. Mēs vēlamies nodrošināt, lai šis aspekts tiktu pienācīgi ņemts vērā," skaidro fon Veimarns.
Viņš arī norāda, ka šobrīd tikai 1% no izmantajiem apģērbiem tiek pārstrādāti jaunu tekstilizstrādājumu ražošanai.
"Ja pārstrādāta šķiedra tiktu definēta kā vienīgā ekoloģiskā alternatīva, tas nebūtu reāli. Tas nozīmētu, ka gandrīz neviens apģērbs nevarētu saņemt ekoloģiski ilgtspējīga produkta novērtējumu," uzsver fon Veimarns.
Kuura tekstilšķiedra ir piemērota gan apģērbiem, gan tehniskajiem tekstiliem, un tās ražošanas procesā netiek izmantoti fosilie resursi.
Poliesters – mikroplastmasas piesārņojuma avots
Metsä Spring uzsver, ka Kuura tekstilšķiedras ietekme uz klimata pārmaiņām ir ievērojami mazāka nekā kokvilnai. Turklāt, atšķirībā no sintētiskajiem materiāliem, Kuura šķiedra dabā pilnībā sadalās.
"Mazgājot un žāvējot poliestera tekstilizstrādājumus, īpaši mehāniski, tie izdala mikroplastmasu, kas nonāk vidē un pat cilvēka organismā. Šie piesārņotāji sadalās ļoti lēni. Taču, ja Kuura šķiedras daļiņas nonāk dabā, tās pilnībā sadalās dabiskos procesos," skaidro fon Veimarns.
Pēc Eiropas Parlamenta datiem sintētisko materiālu mazgāšana jau ir izraisījusi vairāk nekā 14 miljonu tonnu mikroplastmasas uzkrāšanos okeānos.
50 miljonu eiro ieguldījumi Kuura attīstībā
Metsä Group koksnes šķiedras tekstila izstrāde sākās pirms vairākiem gadiem. Pirmā pilotrūpnīca tika uzsākta 2020. gadā Äänekoski, Somijā, un līdz šim projektā ieguldīti 50 miljoni eiro.
Plānots, ka rūpnīcas pilnīgā projektēšana tiks pabeigta līdz 2026. gada vasarai, savukārt ražošana varētu sākties ne agrāk kā 2029. gadā. Potenciālās rūpnīcas atrašanās vieta varētu būt Äänekoski vai Kemi, Ziemeļsomijā.
Metsä Spring plāno pārdot savu produkciju globāli augošajā tekstilšķiedru tirgū, kur šobrīd divas trešdaļas veido uz naftas bāzes izgatavoti sintētiskie materiāli. Ja šis bizness būs ekonomiski dzīvotspējīgs, Metsä Group plāno paplašināt ražošanu nākotnē.
Tekstila rūpniecības ietekme uz vidi un nepieciešamība pēc ilgtspējīgām alternatīvām
Tekstila rūpniecība būtiski ietekmē vidi, un nepieciešams samazināt tās negatīvo ietekmi. Katru sekundi pasaulē tiek izmests vai iznīcināts pietiekami daudz apģērbu, lai piepildītu kravas automašīnu.
Modes industrija rada 8–10% no globālajām oglekļa dioksīda emisijām, kas ir vairāk nekā starptautiskā aviācijas un jūras transporta emisijas kopā.
Papildus Metsä Spring, celulozes bāzes tekstilšķiedru attīsta arī tādi uzņēmumi kā Spinnova – publiski kotēts Somijas uzņēmums.
Spinnova sola samazināt CO₂ emisijas par aptuveni 74% un samazināt ūdens patēriņu par 98%, salīdzinot ar tradicionālajiem tekstila rūpniecības procesiem.
Lai gan ES virzās uz pārstrādāto šķiedru izmantošanas veicināšanu tekstilizstrādājumos, Metsä Group uzsver, ka arī atjaunojamās izejvielas no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem var būt ekoloģiski vērtīgs risinājums.
Šis projekts ne tikai piedāvā alternatīvu sintētiskajiem materiāliem, bet arī palīdz samazināt modes industrijas ietekmi uz vidi. Metsä Group un līdzīgi uzņēmumi virza tekstila rūpniecību uz ilgtspējīgāku nākotni, kurā koksnes bāzes šķiedras var kļūt par jaunu standartu ekoloģiski draudzīgai modes industrijai.