Valsts meža dienests ir papildinājis valsts informācijas sistēmu Meža valsts reģistrs ar jaunu datu slāni, kurā iezīmētas novājinātas un, iespējams, bojātas egļu mežaudzes.
Kaut arī šovasar bija vērojama egļu astoņzobu mizgraužu aktivitātes samazināšanās, sanitārie draudi egļu audzēm joprojām ir augsti. Lai mazinātu šī kaitēkļa izplatību un tā nodarītos postījumus privātpersonu mežiem, ir svarīgi laikus apzināt mizgraužu invadētās vietas.
Izmantojot 2024. gadā iegūtus augstas izšķirtspējas satelīta datus, ir atlasītas egļu audzes, kurās konstatēti vitalitātes traucējumi jeb novājinātas audzes, kuras, iespējams, ir bojājis mizgrauzis vai ietekmējis kāds cits nelabvēlīgs faktors.
Valsts meža dienests aicina mežu īpašniekus pievērst uzmanību šīm audzēm, jo, pat ja mizgrauzis tajās šobrīd vēl nav, novājinātām egļu audzēm invadēšanās risks ir daudz augstāks. Šie dati jau šobrīd ir publiski pieejami Meža valsts reģistrā kā atsevišķs slānis 2024. gadā detektētie iespējamie bojājumi E audzēs. Ja konstatējat, ka Meža valsts reģistrā kāda no jūsu egļu mežaudzēm ir iezīmēta kā, iespējams, bojāta, aicinām audzi apsekot dabā. Ja kaitēkļu savairošanās dabā apstiprinās, ir jāpieņem lēmums par turpmāko rīcību. Ja audzē ir saskaitāmas vismaz desmit svaigi mizgraužu bojātas egles, saņemot Valsts meža dienesta sanitāro atzinumu un apliecinājumu, audzi var cirst sanitārajā vienlaidus cirtē.
Lai mazinātu mizgraužu izplatību, Valsts meža dienests ir izdevis rīkojumu “Par egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās situāciju un kaitēkļa ierobežošanas pasākumiem 2024.gadā”, kurā, svaigu mizgraužu bojājumu gadījumā, ir noteikta atvieglota audžu nociršanas kārtība.
Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par mizgraužu ierobežošanas pasākumiem apkopotas Valsts meža dienesta tīmekļvietnē. Neskaidrību gadījumā meža īpašnieki aicināti sazināties ar dienesta speciālistiem, izmantojot e-pastu: mezaveseliba@vmd.gov.lv.